Asya’nın Etnik Kültürü: Singapur


20101008-poolinsingapore

Singapur, Güneydoğu Asya’nın en stratejik noktasına konumlanmış, doğu-batı ticaretinin uğrak noktası, modern mimari ile eski kolonyal mimarinin harmonisidir.

425

Adanın geçmişi her ne kadar 3. Yüzyıldaki Çin kaynaklarına kadar dayansa da, 14. Yüzyılda Sumatran Sri Vijahan Prensliği’nin adaya yerleşmesi ile tarih sayfalarındaki yerini alır. Adaya ayak basan prens, göz yanılmasıyla adada bir aslan gördüğünü iddia eder ve o günden sonra adaya “Singa Pura” yani “Aslan Şehri” denilir. Adanın simgesi haline gelmiş olan “Merlion” deniz aslanı heykeli günümüzde turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

singapur-1-2

Singapur muson ikliminde ne çok kuru, ne de çok yağışlıdır. Yağışlar tüm yıla yayılmış gibi görünse de bugüne kadar yapılan istatistiklerde aralık ve nisan ayları en çok yağış alan, şubat ve temmuz ayları ise en az yağışın düştüğü aylardır. Isı dereceleri 23 ile 34 derece arasında değişir; ancak yoğun muson yağmurlarının yağdığı günlerde %100 e çıkan nem oranı ile sıcaklığın daha fazla hissedilmesine yol açar. Bu iklimin en güzel yanı yağışların genellikle gece saatlerinde sağanak şeklinde olması ve sabah saatlerinde küçük su birikintileri dışında fazla bir şey hissedilmemesidir. Singapur’da  dakikada seller götürecek kadar çok yağmurun yağdığı ve bunu takip eden  dakikada da tüm yağmur sularının buharlaştığı görülmemiş şey değildir. Ne olursa olsun yanında ince bir yağmurluk ve şemsiye bulundurulması gereken bir yerdir.

2010-yili-singapur-gezimiz_1600

Singapur’da birbirinden değişik aktiviteler için mekanlar vardır. Birbirinden güzel alışveriş mağazaları ile çevrelenmiş Orchard Road, Tanglin Road ve Bras Basah Road gezintiye çıkılacak güzel caddeleri vardır. Ünlü botanik bahçeleri birbirinden güzel orkideleri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Singapur’un en büyük kitapçısı Kinokunaya mutlaka görülmelidir.

singapur-4

Gece hayatı severler için Jiak Kim Street’teki gece klüpleri son derece şık dekorasyon ve sunumları ile hizmet vermektedir. Akşam yemekleri için Singapur Irmağı kenarındaki Boat Quay, Clark Quay ve Robertson Quay’deki otantik restoranlar, ılıman rüzgarlar eşliğinde Hint, Malaya, Pakistan ve Japon mutfaklarından lezzetler tatmak için idealdir. Yine aynı ırmakta yerel tekneler ile kanal turlarına katılmalıdır.

singapur-grand-prix-19-09-2013-21

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

1 comments

vvytupquz@gmail.com'
salvatore ferragamo incanto in shine

It’s very effortless to find out any matter on net as compared to books, as I found this paragraph at this web page.

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.