BİR DENİZ SEVDALISI HALİKARNAS BALIKÇISI


GIRIS
12225 views

Tam adı Musa Cevat Şakir. Daha sonra Kabaağaçlı soyadını alan Cevat Şakir Kabaağaçlı, tanınan adıyla Halikarnas Balıkçısı Bodrum’a olan aşkı ve sevdası ile tanınan ünlü roman ve hikâye yazarı, gazeteci, araştırmacı, etnograf, rehber, ressam ve şairdir.  17 Nisan 1886, Osmanlı döneminin ünlü ailelerinden Şakir Paşa ailesine mensup komiser babasının görevi nedeniyle bulundukları Girit’te doğan Cevat Şakir Kabaağaçlı, altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu idi.  Doğumunun yılı ve tarihi hakkında farklı kaynaklar farklı bilgiler vermektedirler.

1

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın ailesindeki tüm bireylerin sanatın farklı dalları ile ilgisi bulunmakta idi. Fahrelnisa ismindeki kız kardeşi resim alanında; Aliye adlı kız kardeşi ise gravür sanatında ün kazanmış sanatçılardır. İkinci nesilde de sanata olan ilgi ve yetenek devam etmiştir. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın kız kardeşlerinden Hakiye’nin kızı Füreya Koral ilk kadın seramik sanatçısı idi. Fahrelnisa’nın oğlu da kendi gibi resim alanında ün kazanmış olan Nejad Devrim’dir. Nejad Devrim’in kardeşi Şirin Devrim de tiyatrocu olmuştur. Bu çok yönlü aile içinde renkli bir hayat yaşayan Cevat Şakir Kabaağaçlı çocukluk yıllarını babasının mesleği nedeni ile bulundukları Atina’da geçirmiştir. İlköğrenimini Büyükada’da tamamlamıştır. Orta ve lise öğrenimini ise Robert Kolej’de tamamlayan Cevat Şakir, Oxford Üniversitesi’nde tarih öğrenimi görmüştür. Aslında, ünlü yazar liseden sonra denize olan aşkı nedeni ile İngiltere’de denizcilik üzerine yüksek öğrenim görmek istemişse de ailesini bu konuda ikna edememiştir. 1913 yılında İtalyan bir bayanla evlilik yaparak İtalya’da yaşamaya başlayan Halikarnas Balıkçısı, burada resim öğrenimi görmüştür.

2

Daha sonra İstanbul’a dönen Cevat Şakir Kabaağaçlı çeşitli gazete ve dergiler için yazılar yazmıştır. Meslek hayatının ilk yazısı gençlik yıllarında “İkdam” adlı gazete yayımlanmıştır. Halikarnas Balıkçısı daha çok, 1926 yılından sonra yazmaya başladığı deniz hikâyeleriyle tanındı. Denizle, denizcilikle, balıkçılarla, denize dair tüm unsurlarla ilgili şiiri de kapsayan hikâyeler ve romanlar kaleme almıştır. Aganta Burina Burinata ilk romandır.

Aganta-Burina-Burinata

 

Halikarnas Balıkçısı, tam bir deniz, doğa ve Bodrum tutkunudur. Kitaplarında denizin kışkırtıcı rüzgârı yüzünüzü yalar, bembeyaz yelkenler gökyüzüne doğru yol alan bulutlar olur. Cömert ve kışkırtıcı dalgalar özgürlüğün, başkaldırının ve gitmelerin şiirini yazar.

Onun için cennet ve cehennem denizin yeşile tempo tutan yeşil ve mavisindedir. Cevat Şakir Kabaağaçlı kendi anlatımı ile ilk defa Bodrum’dan Ege’ye baktığı sahilinde diz çöktüğü gün ölmüş, o kıyıdan dizlerinin üzerinden küllerinden yeniden Halikarnas Balıkçısı olarak doğmuştur. Eserlerinde deniz diliyle özgürlüğü, başkaldırışı, kayıpları, kederleri, bunalımları, korkuları insanoğlunun geçmiş ve gelecek arayışlarını anlatır.

4

1971 yılında kendisine Kültür Bakanlığı’nca Devlet Kültür Armağanı verilmiştir. Halikarnas Balıkçısı, bugün “mavi yolculuk” olarak bilinen gezi türünün de mucidi olarak bilinir. İlk mavi yolculuğu kendisinin yaptığı söylenir. Halikarnas Balıkçısı 13 Ekim 1973 günü İzmir’in Hatay semtindeki Merhaba Apartmanı’nda öldü.

5

Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın eserlerinden bazıları şu şekildedir:

Roman: Agata Burina Burinata, Bulamaç, Deniz Gurbetçileri, Ötelerin Çocukları, Turgut Reis, Uluç Reis.

Deneme: Altıncı Kıta Akdeniz, Düşün Yazıları, Anadolu Efsaneleri, Hey Koca yurt, Anadolu Tanrıları, Merhaba Anadolu, Anadolu’nun Sesi, Arşipel, Sonsuzluk Sessiz Büyür.

Hikâye: Gençlik Denizlerinde, Egeden Denize Bırakılmış Bir Çiçek, Çiçeklerin Düğünü, Dalgıçlar, Mavi Sürgün, Parmak Damgası.

Çocuk Kitapları: Denizin Çağrısı, Gülen Ada, Yol Ver Deniz

Author: Oya Yiğitler VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mimarlığa ve tasarıma olan aşkı ile bilinen Oya Yiğitler, daha fazla dayanamadı ve içten yazıları ile size yeni bir pencere açmaya geldi.

Related Posts

0 comments

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir