IEOH MİNG PEİ


1

Ieoh Ming Pei veya ismin baş harfleri ile daha çok bilinen I. M. Pei Pritzker Mimarlık Ödülü kazanan Çinli-Amerikalı mimardır ve yüksek modernist mimarlığın en son uzmanı olarak bilinmektedir. Kayaç, beton, cam ve çelik kullanarak soyut formu ile çalışır. Pei, dünyanın her dört köşesinde ortaya koyduğu çalışmaları ile, muhtemelen 20. yüzyılın en başarılı mimarlarından biridir.

2

26 Nisan 1917 yılında Pei Çin’in Guangdong eyaletindeki Kanton kentinde doğmuştur. Ailesi 15. yüzyılından itibaren Jiangsu eyaletinin Suju kentinde yaşamıştır. Babası sonrada Çin Bankası’nın yönetmeni ve Central Bank of China’nın başkanı olmuş bir bankacıdır. Ailesi Hong Kong’a taşındıktan sonra Pei orta okulu bitirdiği zamana kadar orada yaşamıştır. Daha sonra babasının Çin Bankası’ndaki görevi kabul etmesi nedeniyle Şanghay’a taşınmışlardır.

5 (2)

Pei ailesinin atalarına ait konutu Suju’da meşhur bir bahçededir. Dünya Miras Listesi’nde Classical Gardens of Suzhou (Suju’nun Geleneksel Bahçeleri) olarak listelenmiştir. Pei bu binaların doğa ile nasıl birleştiklerini çok sevip, özellikle ışık ve gölge karışıklarını eserlerinde kullanmıştır.

6

18 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pennsylvania Üniversitesi’nde mimarlık okumadan önce, ilk eğitimi Hong Kong’un St Paul Koleji’nde almıştır. Daha sonra eğitimine Şanghay’daki St. John Üniversitesi’nde devam etmiştir. 1940 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden de bir mimarlık diploması almıştır. Ayrıca Harvard Tasarım Okulu’nda okuduktan az sonra, New Jersey’deki Milli Korunma Araştırma Komitesi’ne üye olmuştur.

1944 yılında Harvard Üniversitesi’ne geri dönerek ve Walter Gropius altında Bauhaus okumuştur. 1946 Harvard Mimarlık fakültesinde yardımcı profesör olmuştur. 1954’te Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmuştur.

5

1948 yılından sonra Pei Amerika Birleşik Devletleri’nin her dört köşesinde birçok büyük mimari ve planlama projelerle çalışmış ve çoğunlukla Ludwig Mies van der Rohe’nin stili binalar tasarlamıştır.

Ünlü mimarın en büyük eserlerinden biri de Louvre Müzesi olmuştur. Tamamen soyut bir tasarıyı ifade eden Louvre Piramidi, Paris’teki Louvre Müzesi’nin avlusunda bulunan cam ve metalden oluşturulmuş piramittir. 1989 yılında bitirilen dört piramitten büyük olanı müzenin ana girişidir.3

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

1 comments

gogemulmen4644@gmail.com'
kaliteli web hizmetleri

Sayfanızı çok sevdim tebrikler

http://safakcms.blogspot.com

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir