İSKANDİNAV EVLERİ


1 - Scandinavian-Spanish-living-room-by-Merixtel-Riba

İskandinavya, Kuzey Avrupa’daki ülkelerin oluşturduğu bir coğrafyadır. Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Norveç İskandinav ülkeleridir. Uzun ve sert geçen kış şartları mevcut olduğu için bu durumun dekorasyonlarına da yansıdığını göreceksiniz.

İskandinav tarzı, Norveç, İsveç ve Danimarka’da yaşayan insanların güneşin yüzünü pek göstermediği bölgelerde ışıktan yıl boyunca mümkün olduğunca çok yararlanmak adına geliştirdikleri çeşitli ipuçlarını içerir. Işığı en çok yansıtan beyaz rengi evlerinde neden bu kadar çok kullandıkları şimdi daha anlaşılır oldu.

Dekorasyon söz konusu olduğunda sade sözcüğünü duyar duymaz çoğunluğun aklına açık tonlarda, nötr renklerde döşenmiş evler gelir. Canlı renkler işin içine girdiğinde sadeliği korumak zordur. Bunu başarabilen bir tarz var mı diye merak ediyorsanız, İskandinav tarzı sadeliği ve renkliliği mükemmel şekilde bir araya getiren bir dekorasyon stilidir.

9

 

İskandinav tarzı dekorasyonun en önemli başlangıç noktası, ev dekore ederken ısı yalıtımı yapılmasıdır. Kapalı ve soğuk havanın hakim olmasına karşı, İskandinav dekorasyonu sıcak ve iç açıcı renklerin karmasını yansıtmaktadır. Kartonpiyer, duvar kâğıdı gibi duvar dekorasyonlarına fazla yer verilmeyen İskandinav tarzı dekorasyonda, detay olarak minimal objeler, çerçeveler ve az da olsa tablolara rastlanmaktadır. Koltuk ve kanepelerin bir kenarında mutlaka şık örgü battaniye ve sade renkte şallar yerini alır.

Bir kaç farklı renk kombinasyonları vardır fakat özünde sadelikten yanadır. Arka plan daima beyazdır, bu beyazı bazen bir ahşap ısıtır, bazen de renkli objeler.

2

İskandinav evlerinde, arka planda olduğu gibi duvar ve çerçeveler de beyazdır. Hatta çoğu kez mobilyaların büyük bir kısmı da beyazdır.

Mobilya seçerken işlevsel ve rahat olması ön plana çıkar. Odalarda mümkün olduğunca az sayıda mobilya bulunur. Bununla birlikte bu az sayıda mobilyalar rahat ve kullanışlı olmak şartıyla modern tarzda, tasarım ürünler arasından seçilebilir.

3

Mobilya ve zeminde doğal malzeme öne çıkar. Açık renk duvarlarla kontrast yaratacak koyu ahşap mobilya parçaları odalarda göze çarpar.

Aksesuar fazla kullanılmaz ama kullanılanlar da eve renk katmak, beyazın soğukluğunu kırmak için canlı, parlak renkler arasından seçilir. Duvar resimleri, renkli yastıklar, renkli halılar, ev bitkileri ya da küçük mobilyalar göz alıcı renklerde olabilir. Pek çok İskandinav tarzı döşeli evde aksesuarın yerini sanat eserleri almıştır.

4

 

İskandinav tarzında, rahatlık ve sadelik, dekorasyonu ön plana çıkaran ve evin geniş görünmesini sağlayan en temel unsurdur.
Rengin ve kontrastın önemli olduğu bu dekorasyon tarzı için siyah beyaz ikilisi de uygun bir ikilidir.

 

 

hanimeli3@hotmail.com' Author: sümeyye kandemir VIEW ALL AUTHORS POSTS

Ailemize genç ve dinç bir ruh ile enerjisini katan, tasarım mezunu, yeni yetenek Sümeyye Kandemir, fikirlerini yazarak paylaşmanın arzusu içindedir.

Related Posts

4 comments

kcguattwnng@gmail.com'
ferragamo slides pink

I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the very good works guys I’ve added you guys to blogroll.

vbupcruuhg@gmail.com'
salvatore ferragamo tuscan scent incense suede

It’s great that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our discussion made at this time.

Kirton353@aol.com'
alljobspo HarareNorth

You could certainly see your skills within the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time follow your heart. “Until you’ve lost your reputation, you never realize what a burden it was.” by Margaret Mitchell.

timurkotov09@gmail.com'
Danielhox

На данном сайте подобраны топовые продавцы брендовых магазинов на алиэкспресс.
Здесь будут представлены разделы которые продают оригинальную продукцию на aliexpress.

Покупайте у доверенных поставщиков у которых хорошие отзывы и оценки.
Если кому-то интересно https://partnerkalab.ru/category/brendy-alijekspress/ – смотрите тут…

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.