KİTAPLIK DÜZENLEME İPUÇLARI


1
17130 views

Kitapların asıl amaçlarına saygı duymakla birlikte, bizim için büyük anlam ifade eden bu minik dünyaları bir arada organize ederek güzel bir kitaplık görüntüsü oluşturmayı bir türlü başaramayız. Oysa ki dergilerde, filmlerde gördüğümüz kütüphaneler, kitaplıklar düzenli görünüyor, eve çok güzel bir hava veriyor; neden bizim kitaplarımız yan yana gelince o güzel görüntü oluşmuyor?

Şimdi işe en baştan başlayalım raflarımızı boşaltalım, bu alanı favori kitaplarımızı, aile fotoğraflarımızı ve sevdiğimiz objelerimizi sergilememiz için bir vitrin olarak düşünelim.  Raflarımızı kişiselleştirelim, sürekli kitap dizmek yerine cümleye es verir gibi aralara kişisel obje yerleştirelim.

Kitapları öncelikle içeriği sonra boyutuna göre kategorize edin ve konumlandırın. Hepsini dikey koymak zorunda değilsiniz. Diğerleri ile alakasız boyutlarda olan kitapları ayırın ve parça parça serpiştirerek yatay olarak üst üste yerleştirin, hem farklı boyutların oluşturduğu karmaşayı önlersiniz hem de dikey monotonluğu biraz kırmış olursunuz.

Ortalıkta duran minik elektronik aletleriniz, dağınık gösteren bazı objeleriniz bunların hepsini kutulara yerleştirerek düzen sağlar aynı zamanda bu kutuları kitap tutucu olarak da kullanabilirsiniz.

2

Tam simetri oluşturmaya çalışmayın, düşündüğünüz etkiyi vermeyecektir. İlla kitapları bir kenara dayamak zorunda da değilsiniz. Kitap tutucular ile ortada dikine birkaç kitap yerleştirebilir ya da yatay organizasyonlar  ile kitapları kenardan koparabilirsiniz.

3

Tabloları göz hizası ve aşağıda kalan raflara koymalısınız; böylelikle ayakta dururken ya da otururken rahatlıkla görebilirsiniz.

4-1

Bu adımları takip ettiniz ama hala kitaplığınızda bir renk karmaşası var, bütün kitaplar ayrı ayrı renklerde ben buradayım diye bağırıyor. Kaplama kağıtları ile kitaplarınızı hem yıpranmadan korursunuz hem de renk çeşitliliğini ortadan kaldırmış olursunuz.

5

Author: Başak Baysal VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mezun olduktan sonra sudan çıkmış balığa dönen Başak Baysal, soluğu burada almayı tercih eden, paylaşmayı seven yazarlarımızdandır. Aynı zamanda sitemizin editörlüğünü üstlenmiştir.

Related Posts

0 comments

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir