Modern Kütüphane ; Waanders in de Broeren


1

Ortaçağ’ın eski antik yapıtlarından bir katedralin mimari tasarımcıların en ince detaylarında sakladıkları güzellikleri ön planda tutarak modern yaşamın ihtiyaçlarına ses veren bir kütüphaneye dönüştürülmesi mükemmel bir ustalıktır. Modern kütüphane tasarımları içerisinde ön plana çıkan bu yapı hem kullanım olarak hem de tasarım olarak hayatın içinden bir sunum yapmaktadır.

 

2

Antik yapıda bulunan bir eserin modern yaşamın etkisini kullanarak bir kütüphaneye dönüştürülmesi, insanların yaşamında gerekli olan çalışma atmosferini yaratmaktadır. 3 katlı büyük asma katlara sahip olan yapıda tavandan aşağı doğru yükselen renkli cam paneller ve tonozlu tavan mükemmel bir konsept oluşturmaktadır. Antik duvarlar ve sütunlar uzun yıllara rağmen bozulmadan durması tasarımcıların yaratıcılıktaki çizgisine bir anlam katmaktadır.

3

Kütüphanenin iç mekanında kullanılan cam korkuluklar, minimal tarzda merdivenler sayesinde ışık yansımasını sağlamaktadır. Mobilya tasarımın da doğal ahşap görünümünün fazla olarak kullanılması modern akustik bir tasarımı ön plana çıkartmaktadır.

4

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

0 comments

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.