RENKLERİN DİLİ


festival-of-colors-berlin

Renklerin insan üzerindeki etkileri, ruh ve sinir hastalıkları başta olmak üzere, çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, pazarlama, ekonomi ve siyaset gibi konularda da renklerin insan üzerindeki etkilerinden yararlanılmaktadır. Bir göz atalım;

SARI:  Dinsel olarakdakabul edilen bir biçimde bu dünyanın geçiciliğini anlatır. Bu nedenle hiçbir hastanede sarı ağırlıklı renkler göremezsiniz.  Psikolojik olarak hızlı olma duygusunu da getirir. Bu nedenle oto galeriler ya da oto kiralama firmaları için çok uygun bir renktir. Sarının bazı tonları sinirlilik yaratabilir. Agresif bir ruh hali oluşmaması için okullarda da sarı tercih edilmemelidir.   Bir mekanda sarı kullanılacaksa da parlak sarılar yerine her zaman daha yumuşak tonlar tercih edilmelidir. Bronz sarı parayı çağrıştırsa da sarının yarattığı geçicilik duygusu nedeniyle bankalarda da tercih edilmemelidir. Sarı hırs ve başarıyı da beraberinde getiren bir renktir. Ustaca bir fikirle kullanıldığı taktirde iş yerleri birçok olumlu faydasını  görecektir.

renklerin dili-1

MAVİ: İç dinginliği, sevgi, huzur,sakinlik ve barış duygularını pekiştirir. Hastanelerde açık tonları mutlaka kullanılmalıdır. Gözü ve ruhu dinlendirici bir etkiye sahiptir. Okullarda öğrencilerin sakin olması için mavi kullanılır; ancak yaygın olarak yapılan bir hata vardır ki sınıfların mavi renge boyanması, öğrenciyi sakinleştirirken dikkat süreleri kısa olan gençlerin uykularının gelmesine neden olur. Sınıf dışında koridorlarda ya da bahçede mavi renge ağırlık verilmesi gerekmektedir. Mavi sağlığı simgeler ve yemek yeme hissini azaltır bu nedenle restoranlarda mavi renk pek tercih edilmez.

renklerin dili-2

LACİVERT: Bu renk sezgilerin artmasına, kararları kolaylaştırmaya etkilidir. Mavinin koyu bir tonu olan lacivert insanlarda sonsuzluk duygusunu uyandırır. Düşüncenin rengi olarak kabul edilir. Kişiler için otorite ve sonsuzluk sembolüdür.

renklerin dili-3

KIRMIZI:  Kırmızı her zaman gençliğin ruh halini anlatan bir renktir. . Canlandırıcı etkisi var. Motivasyonu, enerji, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir. Bol enerji, az uyku, hızlı karar verme ve çok yemek yeme…  fast food restoranlarında, yemek sektörü çalışanlarının kıyafetlerinde iştah açıcı renk olarak kırmızı tercih edilir. Çoğunlukla gençlerin gittiği mekanlarda kırmızıyı kullanabiliriz. Ancak dikkat gerektiren ve sakin yapılan işlerde çalışan insanları kırmızı bir mekanda çalıştırmamak gerekir.

renklerin dili-4

MOR: Ruhsal dünyanın rengidir. Asilliği, dengeyi, kendine güveni, sakinleştirici ve dinlendirici duyguları pekiştirir. Yaratıcılık gerektiren meslek gruplarının çalışma alanlarında kullanılabilir. Yaratıcılığı etkilemesinin nedeni duyguları yoğun bir biçimde harekete geçirmesidir. Ancak duyguların bu denli hareketli olması bazı insanlarda denge sorunlarına ve psikolojik olarak olumsuzluklara sebep olabilir. Bu nedenle mor rengi dengeli bir parlaklıkta ve dengeli miktarda kullanmak gerekir.

renklerin dili-5

PEMBE: Duygunun ve saf sevginin rengi olan, hayallerin ve korunma duygusunun pekişmesini sağlayan pembenin aynı zamanda ağrıları hafifletme gibi bir özelliği de bulunuyor.

renklerin dili-6

TURUNCU: İnsanlarda bir tür rahatlama hissi oluşmasını sağlar. Neşeli ve davetkardır. Turuncunun parlak tonları kalabalık içinde çok rahatça seçilir, az sayıdaki insanı bile daha fazla gösterir. Bu nedenle market ya da benzeri yerlerde kolayca ulaşılması istenen çalışanlara, satış danışmanı çalıştıran firmalarda danışmanların kıyafetlerinde kullanılabilir. Mekanın bir bölgesinde odak noktası yaratmak için kullanılabilir. Güven, neşe ve rahatlık hissi vermesi nedeniyle, rahatça gelinmesi istenen ancak giderken çekinilen yerlerde turuncu kullanılabilir. Örneğin banka logolarında sıkça turuncu kullanılır.

renklerin dili-7

YEŞİL:  Doğanın rengidir, güven verir. Paylaşma, cömertlik, huzur, istikrar, sakinlik, zihinsel ve duygusal benlikte etkin. Sınıf duvarlarında açık tonları kullanılabilir. Hastanelerde mavi ile birlikte yeşil kullanılabilir. Para hesabı yapılan, dikkat ve dinginlik gerektiren mekanlarda, doğayı ve bitkileri simgeleyen mekanlarda, manavlarda, dini duyguların yaşandığı alanlarda yeşil renk kullanılabilir.

renklerin dili-8

SİYAH: Kendine güvenin, konsantrasyonun rengidir, tutku, hırs, inat ve yöneticilik duygularını pekiştirir. Bir mekan kurgulanırken siyahla kombine edildiği zaman konsantrasyonu arttırır. Ancak çok yoğun bir biçimde siyah kullanımı ruhsal açıdan karamsarlığa itebilir. Ciddiyetin simgesi olan siyahı, dikkat, ciddiyet ve belirli bir düzen gerektiren meslek gruplarında kullanabiliriz. Bulunduğu ortamları daha gizemli hale getirir.

renklerin dili-9

BEYAZ: Beyaz saflığın, temizliğin duruluğun ve sakinliğin simgesidir. Yine tıbbi alanlarda, hız gerektirmeyen sakin çalışma biçimi olan meslek guruplarında kullanılabilir. Beyaz rengin hakim olduğu yerler ferah ve geniş olarak algılanır. Dengeleyici ve tamamlayıcı olarak benimsenir. Kütüphaneler, müzeler, hastaneler beyaz rengin kullanılabileceği alanlardır.

renklerin dili-10

KAHVERENGİ: Ağırbaşlılık, önderlik rengidir. Eğitim, öğretim, kültür, sanat, emin olma ve sağlamlık duygularını pekiştirir. Ayrıca insanlar üstünde hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle fast food mekanlarında kırmızıyla sıkça kombine edilir. Ağırbaşlılığıyla da kütüphane, müze, devlet daireleri gibi kurumlarda tercih edilir.

renklerin dili-11

Renklerin insanın duygusal yaşamını etkileme özelliği de, mimaride sürekli kullanılır. Çünkü renkler, insanların duyu organlarındaki algılamayı etkilemekte, belli ölçülerde yanıltabilmekte ya da yönlendirebilmektedir.

Renkler, objelerin büyüklüğünün farklı algılanmasına neden olurlar. Bir eşya, soğuk renklerle daha küçük, sıcak renklerle daha büyük görünür. Yine soğuk renkli eşyalar daha uzakta, sıcak renkli eşyalar daha yakında hissedilir. Evin içindeki odanın duvarları, sıcak renklerin koyu tonlarından biriyle boyandığında, duvarlar daha yakın görünecek, bu yüzden de oda olduğundan daha küçük algılanacaktır. Eğer tavan koyu bir sıcak renge boyanırsa basık görünecektir. Oysa bu evin dışı sıcak renklerden biriyle boyansa, ev olduğundan büyük gibi hissedilecektir.

Mimaride, sıcak ve soğuk renklerin bu özellikleri, bir binayı ya da odayı olduğundan büyük ya da küçük göstermek için sıklıkla kullanılır. Zamanın yavaş geçmesinin istendiği yerlerde sıcak renkler önerilir. Zamanın olduğundan hızlı geçmesinin istendiği yerlerde ise soğuk renkler tercih edilir. Örneğin, binaların misafir odaları soğuk renklerle boyalı olduğunda, insanlar rahatsız olmadan uzun süre bekleyebilirler. Doğal ışığın az olduğu mekanlarda sıcak renkler kullanılır. Sıcak renkler ortamı daha ışıklı gösterir. Doğal ışığın fazla olduğu mekanlarda ise soğuk renkler ışık düzeyini dengeler.

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

7 comments

admin

Çok Güzel olmuş .)

seowebmasteruzman@gmail.com'
Hakan

Keşke benim evimde böyle olsa dekorlar bir harika.

yasmin@gmail.com'
Yasemin

Keşke benim evimde böyle olsa dekorlar bir harika.

hat.ce@gmail.com'
Hatice

Merhaba,
Bu Dekorlar gerçekten hoş olmuş tebrik ederim.

asil_kerboga_1955@gmail.com'
otomakas

Güzel bir makale teşekkürler

cesaret@mynet.com'
cesaret

Dekorlar güzel olmuş.Ben siyah ve beyazın kombineliğini severim.Geometrik desenler,mesela siyah zemin üstü beyaz daireler.

musafur@mynet.com'
misafir

İnsana haz verenve onu zevke getiren renkler göz alıcı renklerdir.Cesarete katılırım.Güllüler de çok hoş.

Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.