Adriyatik Denizi’nden Seyirlik: KOTOR


"Crkva Gospa od Zdravlja" church, Kotor bay, Montenegro.
15831 views

Karadağ’ın UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş bir kıyı şehri Kotor, gözkamaştırıcı bir Akdeniz şehri. Muhteşem denizi ve masmavi sularıyla birleşen gür bitki örtüsü ile Kotor yaz tatilleri için tercih edilmektedir.  Kotor, havası ve denizi ile olduğu kadar Barok mimarisi ve el değmemiş tarihi dokusuyla keşfedilesi bir yer.  Tarihi şehir merkezi  Stari Grad UNESCO Kültür Miras Liste’ne de adını yazdırmıştır.  Görkemli taş yapıların süslediği sokaklarda eşsiz mimari ile karşılaşılmaktadır.  Aziz Trifon Kilisesi, 13. yüzyılda yapılmış Aziz Lukas Kilisesi, 19. yüzyıl mimari örneği Napoleon Tiyatrosu bunlardan birkaçıdır. Dünyanın en güzel körfezleri arasında ilk onda sayılan Kotor Körfezi en güzel Fortification Tepesi’nden izlenmektedir.

kotor_baslik

1969’dan bu yana yapılan, günümüzde ise uluslararası çapta bir etkinliğe dönüşen Mimoza Festivali, sarı ve kabarık görünümüyle sevilen Mimoza çiçeği onuruna gerçekleştirilmektedir. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen birbirinden iyi tasarımcıları buluşturan Uluslararası Kotor Moda Festivali, temmuz ayında yapılmaktadır.

kotor_2

Karadağ’ın Türkiye’den vize istememesi ve şehrin başkente yakınlığı Kotor’u popüler bir destinasyon haline getirmiştir. Gündüzleri olduğu kadar geceleri de etkileyici olmasının sebebi Kotor’un 24 saat yaşatılıyor olmasıdır. Şehir öyle güzel aydınlatılmıştır ki, gecenin bir yarısı bile güven içerisinde o büyülü atmosfer yaşanmaya devam edilebilir.

kotor_4

Şehrin merkezi diye kabul edilen Azia Tryphon Kilisesi’nin bulunduğu meydan gibi pek çok meydan bulunmaktadır. Bu meydanlarda tarihle iç içe yemek yeme olanağı sağlayan hoş restoranlar bulunmaktadır.

kotor_3

Kotor’u Kotor yapan en meşhur yerlerden biri, büyük zahmetler vererek tırmanılmak zorunda olunan St. John Kalesi’dir. 1350 basamak sonunda nefes nefese kalarak ulaşılan bu kaleden nefesleri kesecek bir manzara ile karşılaşılmaktadır.

Kotor_kale

Seyrine doyulmayan manzarası için vakit kaybetmeden Kotor yoluna tekrar tekrar düşmek gerek…

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.