O ”eğrinin kraliçesi” Zaha Hadid


2768 views

Pritzker ve RIBA Altın madalyası aldığı en önemli ödüllerdendir. Yapmış olduğu sayısız projeleri vardır. Bu projelerin yanı sıra İngiltere, Almanya ve ABD de üniversitelerde eğitimler verdi. Mimarlık dergilerinde yazıları ve projeleri yayınlandı.

31 Ekim 1950 yılında Bağdat’ta dünyaya geldi. Uzun süre çocukluk yıllarını Bağdat’a geçirdi. Hadid ailesi daha sonra yerleşmek için önce İsviçre daha sonra İngiltere’ye gitme kararı aldılar.

Üniversite eğitimine Beyrut’ta matematik ile başlayan Hadid bu bölümün hayallerine ve yaratıcılığına ters düşüp kısıtladığını hissetmeye başladıktan sonra matematik bölümünü bırakıp 1972 yılında Rem Koolhaas , Bernard Tschumi, Elia Zenghelis gibi dünyaca ünlü mimarlarında der verdikleri Londra Mimarlık Derneği Okulunda eğitimine başladı.

 

İlk uluslararası ününü 1988 yılında Newyork Modern Sanatlar Müzesinde düzenlenen “Mimaride Yapısökümcülük” sergisine katılmak için çağrılan 7 mimardan biri olduğu zaman kazandı.

1977 yılında eğitimini tamamlayan Hadid, Rotterdam’da bulunan Hollanda Büyükşehir Mimarlık Ofisinde üniversiteden hocası olan Rem Koolhaas ve Elia Zenghelis ile birlikte çalışmaya başladı.

Daha sonra 1980 yılında Londra’da kendi mimarlık ofisini olan Zaha Hadid Architects’i açtı.

 

 

Mimarlık Tarihine İmzasını attığı o projelerden;

 

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

 

Azerbaycan’ın en önemli yapılarından biri olarak gösterilen Haydar Aliyev Kültür Merkezi, düzenlenen bir yarışmanın sonucunda Zaha Hadid tarafından tasarlandı. Azerbaycan tarafından yaptırılan bu yapı, modern, sıradışı ve futuristik mimarisi ile toplumunun sembollerindendir.


Londra Su Sporları Merkezi

Londra su sporları merkezi düzenlenecek olan yaz olimpiyatları için büyük önem taşır. Bu yapı olimpik park içinde Zaha Hadid tarafından tasarlanmıştır. Yapının konsepti akıcı formlardan bir kütledir.

 

Wangjing Soho

Zaha Hadid tarafından tasarlanan yapı 2018 yılında tamamlanmıştır. Yapı iş, yaşam, alışveriş ve ulaşım merkezi olarak görülmektedir.

  

 

 

Author: Fergiya Yangırlıgil VIEW ALL AUTHORS POSTS

Üsküp MİT Üniversitesi Mimarlık Fakültesi olan Fergiya, Mimar Sinan Üniversitesi'nin tozunu yutmaya İstanbul'a gelmişken Zaha Hadid aşkının (hayranlığının) da rüzgarıyla kendini Doğru Tasarım Mimarlık'ta buldu ve yazılarıyla bizleri bilgilendirmeye koyuldu.