Sanatın Kalbi: FLORANSA


4046 views

İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo  bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri  bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

Ponte Vecchio bridge and Arno river in the evening. Florence, Italy.

Floransa sanatın kalbi, bir büyülü şehir. Şehrin hangi noktasına çıkılırsa çıkılsın heybetiyle Floransa Katedrali (Santa Maria Del Fiore) görülmektedir. Gotik mimaride muhteşem kubbesi ile dikkat çeken Duomo’nun dış cephesindeki, pembe, beyaz ve yeşil mermerler epeyce dikkat çekmektedir. Floransa katedrali aynı zamanda şehrin kalbi sayılmaktadır.

 

Floransalılar yaşadıkları bu şehre “Güzel Floransa” anlamına gelen “Firenze la Bella” adını vermişlerdir. Floransa gerçekten zevkli yapıları, güzel kiliseleri, büyük taş sarayları, Arno nehrinin üzerini süsleyen eski köprüleriyle tipik Bir Ortaçağ şehridir. Şehrin bir diğer güzelliği Arno nehrinin üzerindeki Ponte Vecchio Köprüsü. Köprüye katedralin arka tarafındaki Via Roma, Via Calimala ve Via Por Santa Maria caddeleri üzerinden ulaşılabilmektedir. Ponte Vecchio ile ilgili en ilginç detay 2. Dünya Savaşı sonrası zarar görmeyen tek yer olmasıdır. Şehir içinde gezerken birçok bina üzerinde Medici yazılı amblemler görülmektedir. Medici ailesi Floransa’nın en etkin ve günümüze izleri taşınan tek ailesidir.

03

Kentin merkezindeki en önemli meydan Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)’dır. Bu meydanın ortasında Neptün Havuzu bulunur. Neptün Havuzunun ortasında mermerden yapılmış Deniz Tanrısı Neptün’ün heykeli, mermer atlar ve etrafında Deniz kızları ve erkek deniz tanrıları bulunur. 1565 yılında yapılmıştır. Ayrıca aynı meydanda Michelangelo’nun ünlü heykeli David’in bir kopyası bulunur (aslı bir müzede koruma halindedir). Bu meydan bir çok diğer heykellerle çevrilmiş çok çekici bir meydandır.

Floransa’da bunların dışında çok sayıda saray, kilise ve müze yer almaktadır. Pitti Sarayı, Boboli bahçeleri, Santa Maria Novella ve San Lorenzo kiliseleri, Bargello heykel müzesi, Accademia dell’ Arte del Disegno müzesi görülmeğe değer yerler arasında yer alırlar.

Bazı şehirler vardır; sahip oldukları insanın umduğunu aşar; çünkü en güzel detaylarını kendisini uzaktan sevene değil, gelip yakından bakana saklar. İşte Floransa bu şehirlerden biri; sürprizli; gitmeden önce okunanlardan, orada karşılaşılacağı düşünülenden çok fazlası. Gidilmeli, görülmeli.

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.