Modern Mimarinin Yükselen Trendi: Loftİlk olarak 1970’lerde Amerika’da yaratmak ve yaşamak için boşluklara ve geniş alanlara ihtiyaç duyulmasıyla ortaya çıkıyor bu endüstriyel akım. Sözcük anlamı ise tavan arası, çatı demek. Loft kavramını, fabrika ve depo gibi endüstriyel mekanların konut ve çalışma birimlerine dönüştürülmesi olarak tanımlayabiliriz.

Loft tarzı mekanlar yaratılırken çoğunlukla var olan özelliklerle oynanmadan, mevcut yapıya entegre edilerek bir dönüşüm yaratılır. Loftların en önemli özelliği, geniş kullanım alanlarını ayıran duvarların olmaması ve tavanların yüksek olmasıdır. Çağdaş mimariye alternatif bir yaşam biçimi sunan bu mekanlara, günümüzde özellikle rezidans projelerinde de yer verilmeye başlandı.

 

Peki Loft tarzını nasıl yansıtırız?

 

Bir loft’ta aslolan, mekanın hacimsel etkisi ile mimari ve malzeme özelliklerinin öne çıkması. Açık ve geniş metrekareler, yüksek tavanlar, brüt beton, sac ve tuğla yüzeyler, açıktaki tesisat boruları ve büyük pencereler…

 

Duvarlarınıza tuğla döşetebilir, kolon ve sütunlarınızı boyanmadan brüt beton şeklinde bırakabilirsiniz. Eğer bunu istemezseniz duvarlarınızı panellerle kaplayabilirsiniz. Ayrıca duvarların üzerinden geçen tesisat borularını gizlemeye çalışmamalısınız.

Eşyalarınızın sayısını azaltmalı ve renk seçiminde maskülen paletlerden yararlanmalısınız. Daha koyu ve soluk renkler seçilmeli. Hafif yıpranmış ve deri bir koltuk veya kanepeyi de listeye ekleyin. Endüstriyel görünümlü aydınlatmalar arayın. Zeminden gelen ve hareket ettirilebilen modern tasarımlı aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Sac ve metal yüzeyleri ise kullanmanız şart. Bunu bir aksesuar ile de yapabilirsiniz. Ayrıca bolca tabloya da ihtiyacınız olabilir.

Evinizi döşemek için fonksiyonel ve ergonomik tasarımlar tercih etmeniz, yaşamınıza kolaylık sağlayacaktır. Giysi dolaplarınızı tavana kadar ve sürgülü modellerden seçerseniz daha geniş alan kazanabilir, aynalı dolaplarla mekana derinlik katabilirsiniz.

Loftların en önemli özelliğinden bahsetmiştik. Bu yüzden çok fazla kapı varsa birkaçından kurtulmalısınız. Pencerelerin büyüklüğü de bu stili yansıtmanızdaki en büyük yardımcılarınızdan biri.

Loft tarzına biraz sıcaklık katmak isterseniz ahşap, taş, tuğla, cam gibi malzemelerden yararlanabilirsiniz.  Eğer metal dokuyu hissettirecek çok fazla ayrıntı varsa, mobilya seçiminizde ahşaba daha çok ağırlık vererek metal ile ahşabın mükemmel uyumunu görebilirsiniz.

 

 

Author: Melike Dağ VIEW ALL AUTHORS POSTS

Peyzaj Mimarlığı eğitimini tamamlayarak aramıza katılan Melike Dağ, bakış açısının genişliğini yazılarına yansıtarak bizleri bilgilendirmek için buradadır.