DEKORASYONDA TURUNCURenk çarkında kırmızı ve sarının ortasında yer alan turuncu, kırmızının kışkırtıcı yanı ile sarının ışık saçan yanını harmanlayan, sıcak bir renktir. Şeftali ya da pas rengi gibi pek çok ton sayesinde her tarz dekorasyonda yer alabilecek turuncu, uyumlu bazı renklerle bir araya geldiğinde ortaya son derece özel mekanlar ortaya çıkar.

 

Enerjik, genç ve yaratıcı oluşu turuncuyu dekorasyonda kullanmak için geçerli üç sebep olabilir.  Doğru kullanıldığında modern ve göz alıcı bir etki yaratan turuncu, yanlış uygulamalar ve renk birliktelikleri ile mekanları sirk çadırına da dönüştürebilir. Baskın ve parlak bir renk olan turuncu dekorasyonda başka renklerle doğru oranda kombinlenerek kullanılmalıdır.

Turuncu, canlandırıcı bir renktir, aktiviteyi arttırır. Sağlamlık ve dayanıklılığı sembolize eder. İnsanların algısını en kolay ve çabuk etkileyen renktir. Sosyalleşmeyi teşvik eder. Yemek yenen mekanlarda iştahı arttırır. Aydınlık, geniş huzur ve mutluluk vermesi istenen her mekanda kullanılabilir. Bu özellikleri ile dekorasyonda kullanımı çeşitlilik yaratmaktadır.

 

Canlı bir turuncu ile yan yana en sık gelen renklerin başında pastel mavi tonları bulunmaktadır. Bebe mavisi ya da lilaya göz kırpan, açık mavi tonları turuncunun sıcaklığını dengelemeye birerbirdir. Mekandaki renk uyumunu  tamamlamak için beyaz kullanılabilir. Beyaz hem turuncunun hem de mavinin dekorasyonda gerektiği gibi kendini gösterebilmesi için zemin hazırlar.

Açık mavi ve turuncu uyumunu bir adım ileri taşıyıp, turuncuyu turkuaz ile eşleştirildiğinde bu kez daha cesur, Akdeniz havası taşıyan, sıcak bir dekorasyona imza atılabilir. Bu canlı renklerin yine beyaz detaylar sayesinde kontrol altına alınması tavsiye edilir.

Turuncu siyahla kombinlendiğinde ortaya modern ve oldukça klas bir tarz çıkacaktır. Duvarların bir kısmını turuncu bir kısmını siyah yapılabilir, aksesuarlar da bu iki renkten faydalanarak seçilebilir ve sonuç çok genç bir mekan olacaktır. Özellikle modern dekorasyon tarzda, siyah ve minimalist mobilyalar turuncu ve fuşya enerjisiyle hareketlendirilebilir. Fazla masrafa girmeden, az sayıda turuncu ve fuşya renkte aksesuar ile çarpıcı sonuçlar alınabilir.

 

Kırmızıya doğru kayan, koyu tonda bir turuncuyu koyu kahve ile yan yana geldiğinde son derece güçlü bir birliktelik ortaya çıkacaktır. Ağız sulandıran bu iki rengi dengelemek için de yine beyazın yardımına başvurulabilir.

Turuncu ile birlikte son derece rahat bir şekilde kullanabilen, turuncuya çok yakışan renklerden biri de gridir. Grinin soğuk duruşu hem turuncu aksesuarlar hem de ahşabın sıcaklığı ile kırılabilir.

 

Turuncu ve yeşil doğada da yan yana gelen ve çeşitli tasarımlarda birlikte kullanıldığına sıkça rastlanan bir ikilidir. Ancak turuncu ve yeşil uyumlu olsalar da, her zaman beklenen sonucu vermezler çünkü doğru tonlar bir araya gelmemiştir. Açık yeşil, pastel yeşil, su yeşili gibi yeşil tonları turuncuyla daha uyumlu görünür. Elbette turuncu ile koyu yeşil kullanılamaz diye bir kural yoktur ama adım adım gidilmeli ve renkler arasındaki denge korunmalıdır.

 

Duvarlar turuncuya boyanmak istenirse ilk olarak mobilyalar ahşap seçilmelidir. Bu mekanda retro bir etki yaratmak için altın rengi  aksesuarlardan yardım alınabilir. Turuncu duvarlı odanın tavanı sarıya boyanarak ferah bir oda elde edilebilir. Sarı koltuklar veya yatak başları ile sıradışı bir tarz da yaratılabilir.

Turuncunun duvarlarda kullanılması istenmezse su mavisine boyanılan bir oda turuncu mobilyalarla kombinlenebilir. Özellikle bu kombin mutfaklarda kullanılabilir bir de mutfağa renkli aksesuarlar eklenildiğinde mekanın iştah açıcı görüntüsü hayret edici olacaktır.

 

Feng shui rengi olan turuncu yatak odasında kullanarak dingin bir tasarım yaratılabilir. Turuncunun açık tonları tercih edilerek odanın aydınlık görünmesi sağlanabilir. Beyaz nevresim takımı ve sade bir abajur ile mekan görselliği tamamlanabilir.

Soğuk kış günleri için mekanları renklendirip enerji vermek için turuncu birebirdir.

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.