8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜDünya Kadınlar günü fikri, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda kabul edilmiştir. 8 Mart 1857 Amerika’da çalışma koşullarını protesto eden kadınlar eylem sırasında ölmüştür. O günden bu yana her yıl 8 Mart “Dünya Kadınlar Günü’’ olarak kutlanmaktadır.

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 90’lı yıllardan bu yana özellikle kadın hakları örgütlerinin çoğalmasıyla bu gün daha etkin bir şekilde yurt çapında kutlanmaktadır. Şiddetin, istismarın, tecavüzün ve ölümün gölgesinde kutlanan biz kadınların günü.

Kadın sorunları, kadın-erkek eşitliği, kadın hakları konularında yoğunlaşacağımız bir gün… Çeşitli platformlarda kadınlarımız toplanacak, durum tespitleri yapacak, acil önlem kararları alacaklar. Sonra?  Sonra herkes her şeyi unutacak ve hayat kaldığı yerden devam edecek…

Bugün kadına şiddeti, eşitsizliği siyah olan bütün kavramları bir an unutalım. Gönlümüzde sakladıklarımızı, gözlerimizi kapadığımızda göz kapaklarımızın içinde gördüklerimizi ve hayallerimizi hayata geçirelim ve kendimize yeni bir vizyon oluşturalım. Sahip olabildiğimizce bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün doyasıya tadını çıkaralım. Ruhumuzu özgür bırakalım. Bunu öncelikle en çok vakit geçirdiğimiz ve kendimizi güvende hissettiğimiz yaşam alanlarımıza yansıtalım, kişiliğimizi ve benliğimizi ortaya koyarak evimize daha heyecanlı daha zevkli, daha rahat ve özgürlüğümüzü yansıtan bir ahenk katalım.

Bugün dekorasyona ait bildiğimiz bütün normları bir kenara bırakıp,  dekorasyonda bize özel kombinasyonlar yaratalım ve bize özgü değişimi yansıtalım. İçimizdeki kimliği çıkaralım.

Hepimizin içinde hem kadın hem de erkek enerjisi mutlaka vardır. Bugün bu enerjiyi kombine edip evimize yansıtalım. Evin cinsiyeti olur mu bunu birlikte öğrenelim. Gelin maskülen ve feminen dekorasyon özelliklerini birlikte inceleyelim. İlk olarak feminen dekorasyona bakalım.

  •  Çiçekli desenler ve çiçekler: Çiçekler her zaman kadınlarla ilişkilendirilmiştir. Çünkü onlar da kadınlar gibi hassastır.

kadınlar günü 1

  • Kumaşlar: Kadınlar geçmişten günümüze dekorasyonda kadife ve tül gibi süslü kumaşları tercih ederler.

kadınlar günü 2

  • Metaller: Altın ve gümüş renkli metal aksesuarlar feminen dekorasyon için uygundur.
  • Açık renkler: Koyu renkler daha çok erkekle ilişkilendirildiği için feminen dekorasyona açık, pastel tonlar daha uygundur.

Maskülen dekorasyon özellikleri ise:

  • Deri: Avcılığı ve gücü simgelediği için maskülen stil için akla gelecek ilk özelliktir.

kadınlar günü 3

  • Düz çizgiler ve modern şekiller: Keskin hatlar ve değişik açılı mobilyalar önemlidir.
  • Doğal materyaller: Ahşap mobilyalar, doğal taşlar, doğadan ilham alan aksesuarlar maskülen dekorasyon için oldukça gereklidir.
  • Koyu renkler: Koyu renkler daha güçlü ve daha gizemli görünürler. Maskülen dekorasyonu tamamlar.

kadınlar günü 4

Bu özel günümüzde karamsar olmak, moral bozan tablolar çizmek hiç hoş değil bu gün kendinizi gülümsetmek, heyecanlandırmak, alabildiğince mutlu etmek günü olsun. Bir defa daha 8 Mart dünya kadınlar günümüz hepimize kutlu olsun.

Author: Oya Yiğitler VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mimarlığa ve tasarıma olan aşkı ile bilinen Oya Yiğitler, daha fazla dayanamadı ve içten yazıları ile size yeni bir pencere açmaya geldi.

Related Posts

6 comments

Binance – rejestracja

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://www.binance.com/pl/register?ref=T7KCZASX

binance koda za napotitev

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://accounts.binance.com/sl/register-person?ref=DB40ITMB

www.binance.com Pag-sign up

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://www.binance.info/ph/join?ref=RQUR4BEO

Szpiegowskie Telefonu

Czy jest jakiś sposób na odzyskanie usuniętej historii połączeń? Osoby posiadające kopię zapasową w chmurze mogą użyć tych plików kopii zapasowych do przywrócenia zapisów połączeń telefonicznych.

riferimento binance

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Bonus de parrainage Binance

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.