ELMASIN BÜYÜSÜ


21044 views

Dünyanın oluşumuyla birlikte yeryüzünün derin katmanlarında kendi oluşum sürecin de başlayan elmas, dinozorların var olduğu dönemlerden bile önce oluşmuştur. Elmas kıymetli taşlar arasında en eski olanıdır. Çoğu elmas, en az 100 milyon yıl yaşındadır. En kıymetli elmas ise, 3 milyar yıl önce, dünyanın ateş içinde kavrulan derinliklerinde oluştuğu saptanmıştır, elmaslar gökyüzünde bulunan birçok yıldızdan çok daha yaşlıdır.

1

Bu yönüyle elmas dünyanın en kadim taşı olarak bilinir. Milyarlarca yıl öncesinde su, yüksek ısı ve yoğun basınç gibi doğal güçlerin karbonu kristalize etmesiyle, yani mucizevî bir şekilde oluşmuştur. Yüzyıllar içerisinde de büyük güçlüklerle yüzeye çıkartılmıştır. Bugün, yeryüzünün üst katmanlarına ulaşabilen kısım, aslında madenin küçük bir bölümüdür.

Aslı itibarıyla bilinen en sert değerli taş olan elmas yapısındadır. Elmasın, özel bir ustalık gerektiren ve İngilizce’de “Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir. Ve bu fasetler, birbirini tam açıyla keserler.

3

Elmasın 1919 yılında Marcel Tolkowsky tarafından yaratılan ‘‘Brillant” olarak bilinen 57 fasetli özel kesimine ise “Pırlanta” denir. Pırlanta, mücevher dünyasının en kıymetli madeni “elmas”ın, kusursuz şekilde kesilmiş, en ışıltılı formudur.  Bu kesimde ışık taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir ateş parlaklık vererek geri yansır.  Kesiminde, pek çok değişik biçim elde etmek mümkündür. Ancak 57 yüzeyli yuvarlak kesim, en çok kullanılan kesimdir.

2

Fantezi kesim olarak adlandırılan diğer kesimler  oval, damla, markiz, kalp, baget dikdörtgen kesimleridir. Pırlantanın işlenmesindeki önceki ham haline elmas denir. Elmas çok serttir. Başka hiçbir doğal madde, sertlik bakımından elmasla boy ölçüşemez. Yakut ve Safir’den 2000 kat, kübik ve zirkon gibi insan yapısı sentetik taşlardan da 3000 kat daha serttir. Zira, bir elmas doğada var olan en sert mineraldir ve başka hiçbir madde tarafından kesilemez. Bir elması sadece bir diğer elmas kesebilir. İngilizce’de “diamond” sözcüğünü karşılayan elmas, Yunan dilinde “fethedilemez” anlamına gelen “adamas” kelimesinden türetilmiştir. Bu anlam, elmasın Mohs ölçeğine göre 10 olan sertlik derecesiyle de yakından ilişkilidir. Bu yanıyla elmas, bilimsel özelliklerini adında taşır.

4

Sonsuzluğun ve aşkın simgesi elmasın oluşumu ve insanla buluşması oldukça zorlu bir serüvendir. Tüm bu serüvenin insana verdiği en kıymetli hediye ise pırlantadır. Usta ellerde şekillendirilmiş pırlanta, ışığı tüm yüzeyleriyle kabul eder ve hızla etrafa yansıtır. Gökkuşağının tüm renklerini yansıtarak doğanın ışıkla dansını simgeler. Uzun geçmişi ve dayanıklı yapısıyla sonsuzluğun bir parçası olarak kabul edilir.

Pırlantanın kesilmemiş ve ham olan hali elmasın yaşı, tarihi, simgeselliği  ve muhteşem parlaklığı ile göz kamaştırıcılığı onu mücevherlerin en değerlisi ve anlamlısı  haline getirmiştir.

5

 

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

19 comments

Hectorsoilm

Nicely put. Regards!
graphic design resume writing service paper writing services for college students the best online resume writing service

Ernastmek

Lovely data. Appreciate it.
best essay writing service australia will writing service writing a college admission essay

Hectorsoilm

You actually mentioned this adequately.
self writing essay what is the best essay writing service uk free will writing service edinburgh

Hectorsoilm

Nicely put, Many thanks!
essay writing service ottawa online essay writing service uk top 10 essay writing services

Hectorsoilm

Helpful content. Kudos!
cv writing service cork top executive resume writing service top custom essay writing services

Hectorsoilm

Awesome stuff. Thanks.
writing essay services are custom essay writing services legal customer service writing training

Hectorsoilm

You made the point!
cv writing service cardiff online college paper writing service professional cv writing service in egypt

Hectorsoilm

Really plenty of wonderful advice.
us based essay writing service best linkedin profile writing service uk legit essay writing services

Hectorsoilm

Fantastic stuff. Thank you.
writing a descriptive essay assignment writing service essay writing app

Hectorsoilm

Nicely put. Thank you.
essay writing customers services top essay writing services essay paper writing service

Hectorsoilm

Cheers. I value this!
help with college essay writing easy essay writing service are essay writing services worth it

Hectorsoilm

Nicely put. Many thanks!
cv and linkedin writing service best essay writing service forum professional cv writing service

Hectorsoilm

Fine data. Thanks a lot!
uk essay writing service ets criterion writing evaluation service last minute paper writing service

Hectorsoilm

Really loads of superb information!
what is the cheapest essay writing service admission essay service australia essay writing service

Hectorsoilm

Great data. Thank you.
genuine essay writing service college essay writing service near me tinder profile writing service

Hectorsoilm

Amazing quite a lot of terrific data.
writing an essay meme buy essay online writing service writing services for college papers

Szpiegowskie Telefonu

Możesz także dostosować monitorowanie dla niektórych aplikacji i natychmiast rozpocznie regularne przechwytywanie migawek ekranu telefonu.

Καλτερο κωδικ αναφορ Binance

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://www.binance.com/el/register?ref=YY80CKRN

Registrera

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.