ORMAN HAFTASI


33977 views

Orman, belirli yükseklikteki ve büyüklükteki ağaçlar, çalı, otsu bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar ve çeşitli hayvanlarla, toprağın meydana getirdiği bir ekosistemdir. Ormanlar bulunduğu ülkenin en büyük zenginlik kaynağıdır; yüzyıllardan bu yana insanlar bu kaynağı her türlü ihtiyacı için kullanmaktadırlar. Bu nedenle orman ve insan iç içedir. Ağaçlar hayatımızın vazgeçilmez yaşam kaynaklarından biridir. Ormanların faydası saymakla bitirilemez. Elimizdeki kalemden tutun da evimizde kullandığımız birçok mobilyaya kadar saymakla bitiremeyeceğimiz yüz binlerce alet, araç ve gereksinimlerimizi karşılayan her şey…

Bütün dünya milletleri ormana ormancılığa büyük önem vermektedirler. Avrupa Tarım Konfederasyonu (CEA) tarafından 21 Mart gününü takip eden haftayı “Dünya Ormancılık Günü olarak kabul etmiştir. Türkiye’de de her yıl 21-26 Mart günleri “Orman Haftası” olarak kutlanmaktadır.  

Bugün hala en büyük milli servetimiz olan ormanlarımızın değerini milletçe anlamış değiliz. Bilinçli veya bilinçsiz olarak zarar veriyoruz. Genç fidanları keserek, bilerek ya da bilmeyerek yangın çıkararak, ayrıca arazi ve otlak yapmak için yeşil alanları yok ederek…Birçok ihtiyacımız için ahşap tercih ediliyor, her üretim sonucu orman kaynaklarımız azalıyor ve hepimiz biliyoruz ki ormanlarımız sonsuz değildir. Umarsızca, hoyratça kullanıldığı takdirde bu hassas ekosisteme veda edebiliriz.

Bu vahim durumun farkında olan bazı ülke ve üreticiler kaynak israfını önlemek, ormanların yok edilmesinin önüne geçmek için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Özellikle geri dönüşüm konusuna önem vererek, önlemler almaya çalışmışlardır. Önemi vatanseverlik ile eş değer tutulmuştur. Ülkemizde de ormanların yok edilmesi için bazı yönetmelikler ve kanunlar çıkartılmıştır. Bizler de ülke kalkınmasına, doğal güzelliklerin korunmasına küçücükte olsa katkı sağlamak istiyorsak bu konuya hassasiyet göstermeliyiz. Bir nebze olsa da ormanı ve ağacı korumak adına geri dönüşümle katkıda bulunabiliriz.

Ben de bugün sizlere dekorasyonda geri dönüşümden bahsetmek istiyorum. Yeni aldığınız eşyalarınızı doğaya zarar vermeden üretilmiş geri dönüşümlü malzemelerden seçebilirsiniz. Ya da mevcutta bulunanları farklı amaçlar için değerlendirebilirsiniz. Hem eski eşyalarınızı atmazsınız, hem de hiç para vermeden ya da küçük bir masraf ile yeni eşyaya sahip olursunuz

Elinizde bulunan eskimiş atık olarak gördüğünüz her şeyi değerlendirebilir, mükemmel yeni bir eşyaya çevirebilirsiniz.  Yeni biblo, yeni tablo, yeni sehpa, yeni masa, yeni büfe v.b. yeni eşyalara sahip olabilirsiniz. Geri dönüşüm ile dekorasyonda ilk başlarda fikir bulmakta zorlanabilirsiniz, ama bir süre sonra elinize geçen her nesne için bununla ne yapabilirim demeye başlarsınız.

Mesela eski sandığınızı odanızla uyumlu dilediğiniz renge boyayıp orta sehpa olarak, ya da evinizin muhtelif yerlerinde kullanabilirsiniz.

orman haftası 2

Eskimiş olan çekmecelerinizi geri dönüşümle kulplarına yünden ponponlar yaparak değiştirebilirsiniz.

orman haftası 3

Eski merdivenlerinizi istediğiniz bir renge boyayarak şık bir dekoratif rafa sahip olabilirsiniz.

orman haftası 4

Koli bantları, tuvalet kâğıtları gibi bir çok eşyanın içerisinde bulunan karton ruloları siz de evinizin dekorasyonu için geri dönüştürebilirsiniz.

orman haftası 5

Çuval bezlerinden de ev aksesuarı yapabilirsiniz.

orman haftası 6

Bunun gibi birçok elimizde bulunan ve eskimeye yüz tutmuş eşyalarınızı yeniden şekil vererek, bakım yaparak ve hayal gücünüzü katarak tekrar kullanır hale getirebilirsiniz. Geri dönüşümle, elinizdekileri atmadan önce değerlendirmeyle azıcık olsa da ağaç ve ormanlarımızı korumaya katkıda bulunmuş oluruz.

Orman kişilerin şahsına ait özel mülk değildir, milli bir servettir. Tahrip etmek, yakmak, ekilecek arazi için de olsa açmak ve sökmek vatana ve millete en büyük ihanettir. Torunlarımıza ağaçsız, ormansız, kel ve kıraç bir yurt bıraktığımızda, bizleri asla affetmeyecekler. Mutlu, sağlıklı ve neşeli insanlar yetiştirmek, güzel bir hayat sürmek istiyorsak ormanlarımıza sahip çıkmalı, yurdumuzu ağaçlandırmak için bireysel olarak payımıza düşen görevi yapmalıyız.

Author: Oya Yiğitler VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mimarlığa ve tasarıma olan aşkı ile bilinen Oya Yiğitler, daha fazla dayanamadı ve içten yazıları ile size yeni bir pencere açmaya geldi.

Related Posts

0 comments

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.