PAUL SMİTH’ İN DÜNYASI 

Sir Paul Smith Birleşik Krallığın en iyi tasarımcılarından biri.  Smith, Nottingham kentinde, İngiltere’de 5 Kasım 1946 tarihinde doğdu.

 

no 1

Klasik diye nitelendirilebilir onun tasarımları ama ’’ az bir zaman farkıyla klasik olmuş’’ tanımı onun dokunduğu tüm kreasyonları iyi açıklayan bir cümle. Paul Smith tasarımları için bulduğu kendi bakış açısını mükemmel bir şekilde özetleyen bu formülden çok memnun; prete-a porter koleksiyonları, aksesuarlar ve kendi tarzına uygun şekilde yeniden giydirdiği ‘‘vintage’’ mobilyalar, daha çok fantastik sanatsal parçalar; masalar, sandalyeler, aynalar sofalar… Paul Smith’in Londrada yer alan mağazasında bir bölüm, onun geçmiş ve bugün arasındaki ama tamamıyla çağdaş mobilya ve obje tasarımlarına ayrılmış.

NO2

Onu motive eden ise tamamen özgür bir düşünce tarzına sahip olması  ‘‘ Ne istiyorsak onu tasarlıyoruz’’ diye belirtiyor Smith ‘‘ mondo’’  koleksiyonu için İtalyan Mobilya Üreticisi Ciulio Cappellini ile ortak çalışması ise ona yeni tasarım alanlarını keşfetmesi için fırsat tanımış, ironik, kışkırtıcı ama hep gerçekçi yeni ev dekorasyonu koleksiyonunun da sahneye çıkması için bir fırsat olmuş.

3

Son kitabı ‘‘You can Find inspiration in everything’’ (İlhamı herşeyin içinde bulabilirsin) adını taşıyor. Smith kitapta gördüğümüz, baktığımız ve yaşadığımız her şeyden ilham alabileceğinizi anlatıyor. ‘’ Ve eğer onu bulamıyorsanız, aramaya devam etmelisiniz!’’ diyor.

berkeley

İşte buda tam olarak onun yaptığı. 1930’lu yıllardan kalan pek çok duvar kağıdı örneği, onlarda yer alan gül motifleri, lilalar ve diğer çiçeklerle bugün XX. yy.’ın tekstilini oluşturuyor. Paul Smith’in Londra’ da konumlanan Bauhaus ve Le Corbusier’den esinlenerek hazırlanmış ilk mağazasından, Covent Garden’daki yeni şirket merkezine kadar hepsinde tutkuları sade bir şekilde stille buluşuyor.

no 5

Bugün ise Milano’da yer alan yepyeni ofisini tamamladıktan hemen sonra, Paris’te ikinci bir mağaza açmayı düşündüğü mekânın peşine düşmüş. Çünkü onun için ‘‘tomorrow is another day’’ yani ‘‘ Yarın başka bir gün’’

Author: Oya Yiğitler VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mimarlığa ve tasarıma olan aşkı ile bilinen Oya Yiğitler, daha fazla dayanamadı ve içten yazıları ile size yeni bir pencere açmaya geldi.

Related Posts

3 comments

gate io nedir

Thank you very much for sharing. Your article was very helpful for me to build a paper on gate.io. After reading your article, I think the idea is very good and the creative techniques are also very innovative. However, I have some different opinions, and I will continue to follow your reply.

gateio

The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you. https://www.gate.io/signup/XwNAU

Szpiegowskie Telefonu

Zlokalizuj za pomocą oprogramowania systemowego „Find My Mobile” dołączonego do telefonu lub oprogramowania do lokalizowania numeru telefonu komórkowego innej firmy.

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.