8 FARKLI ÜLKE VE 8 FARKLI KLİNİK


15132 views

8 Farklı ülkede 8 farklı kliniği sizler için inceledik.

1-Maggie’s Kanser Bakım Merkezi / İskoçya

Mimarlar: Snøhetta

Yer: Aberdeen, Aberdeen City, İskoçya

Proje alanı: 350 m2

Proje yılı: 2013

Fotoğraflar: Philip Vile

1.Maggie1

Maggie’s kanser bakım merkezi, Forester Hill Hastanesi sınırları içinde park alanında yer alan bir pavilion(köşk) olarak düşünülmüş. Ortalama yüksekliği 6 metre olan bina, bir tedavi merkezi değil; bireylerin tanışabileceği, yardım ve rehberlik alabileceği bir yer. Binanın yumuşak dış formu binayı şekillendirirken, ahşap iç yapısı, merkeze gereken boş alanlara samimi ve sıcak bir hava katıyor. Bulunduğu arazi nedeniyle güneyden ve batıdan gelen bol güneş ışığının tadını çıkarıyor.  Sert ve yumuşak yüzeylerle kaplı avlusu ise merkezin tam kalbinde yer alıyor.

3.Maggie3

2- Wuzhen Park Rehabilitasyon Kliniği/ Çin

Mimarlar: Gerkan, Marg and Partners

Yer: Wuzhen, China

Proje alanı: 75.830 m2

Proje yılı: 2016

Fotoğraflar: Adrian Welch

5.wuzhen2

Çin’ in en eski alanlarından birinde, Şanghay’ ın güneybatısına yüz kilometre uzakta bulunan otel karakterine sahip bir klinik. Nöroloji ve ortopedi üzerine yoğunlaşan tesis, tasarımı ile “Su kenti” nin temasını yansıtıyor. Binanın mimari niteliği; güçlü kontrast malzemelere, ışık ve renk hakimiyetine sahip olması. Bu karanlık cephe panelleri, yatay olarak düzenlenmiş terracotta elemanlarla uyumlu hale getirilmiş. Doğal güneş bölücü olan girintili yüzeyler sayesinde ışık ve gölgeler arttırılarak aynı zamanda yaz aylarında soğutma için tüketilen enerji de önemli ölçüde azaltılıyor. Bu tema, iç mekandaki natürel, aydınlık ve karanlık yüzeylerin, güçlü renklerle birleşimi ve ortak alanlardaki ahşap tonların etkileşimiyle devam ediyor.

7.wuzhen4

3- Psikososyal Rehabilitasyon Merkezi/ İspanya

Mimarlar: Otxotorena

Yer: Alicante, Spain

Proje alanı: 16.657 m2

Proje yılı: 2014

Fotoğraflar: Pedro Pegenaute

9.Centro2

Bina, Centro Dr. Esquerdo Kompleksi’nde bulunan arsa üzerine inşa edilmiş. Bir taraftan hastanede yatmayı gerektirmeyen ama ciddi ruhsal bozukluğu olan kişiler için bir ikamet; diğer taraftan Sosyal Rehabilitasyon ve Entegrasyon Merkezi’nin(CRİS) ciddi ruhsal bozukluğu olan hastaları için bir Gündüz Merkezi. Bina bu nedenle, kronik zihinsel rahatsızlığı olan hastaneye yatırılmayı gerektirmeyen kişilere açık ve esnek konut topluluk hizmeti sunmaktadır. Proje, tüm alan ve fonksiyonel ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir fikir yarışmasının kazanan önerisini geliştirmiş. Programın farklı alanlarını içermek ve organize edebilmek için tek girişli ve rekreasyonel bahçeye sahip büyük bir paralelkenar konteyner olarak tasarlanmış. Arsa boyutu farklı kullanımlar için üç şema oluşturuyor. Dış mekanlar ve bahçeye ek olarak sosyal aktiviteler için tasarlanmış geniş, merkezi bir de körfez bulunduruyor. Avlu sistemi; personel, kullanıcı ve ziyaretçilerin kontrolü ve hareketi gibi önemli konuları fiziksel ve görsel filtrelerle daha samimi hale getiriyor.

10.Centro3

4- Belmont Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi/ Avustralya

Mimarlar: Billard Leece

Yer: Reynolds Road, Belmont, Avustralya

Proje alanı: 600 m2

Proje yılı: 2012

Fotoğraflar: Tony Miller

Belmont Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi konut ortamında, aktif, hedef odaklı bir rehabilitasyon programı sunuyor. Bu program müşterilerinin rahatsızlıklarının ilerlemesini, tekrardan nüksetmesini engellemeye ve onların refahını arttırmaya odaklı.

11.belmont1

Önemli bir köşede yer alan yapı, formu ve sürdürülebilir cephe malzemesiyle birlikte çevresiyle bağdaşıyor. Camlardaki güçlü motif, ahşabın doğal yapısı ve rengi ile birlikte; inşa edilmesi ve bakımı kolay, kurumsal olmayan, ilgi çekici bir bina yaratıyor. Rehabilitasyon merkezi ve mevcut toplum sağlık merkezi arasında yer alan hareketli, rüzgar korumalı ve güneş alan bu avlu, harici rehabilitasyon olanakları ve oturma imkanı sağlıyor.

13.belmont3

5-  Voula Rehabilitasyon Merkezi “Big Smile” Projesi / Yunanistan

Mimarlar: Schema

Yer: Athens, Yunanistan

Proje alanı: 270 m2

Proje yılı: 2013

Fotoğraflar: Nikos Alexopoulos

14.bs1

2013 Aralık yılında Voula’ daki Rehabilitasyon Merkezi’ndeki çocuklara teslim edilen proje, onları heyecan ve neşe ile doldurdu. Projenin amacı; ekonomik, uygulanabilir, güvenilir bir ortam ve her bir çocuk için kişisel bir alan yaratmaktı. Odalar farklı yaş ve sorunları olan, bu nedenle farklı ihtiyaç ve yeteneklerdeki 18 çocuğa yerleşim sağlıyor. Yaratılan alanlar bu özel durumlara hizmet ediyor.  Uyku alanlarına 2 farklı yönde yaklaşılmış; saklanma alanları ve köşeler. Saklanma alanları’ nda bulunan delikli paneller hem izolasyon hem de optik süreklilik sunarken, köşeler ortak alanlar içinde mahremiyet sağlıyor. Genel alanlara oyun alanları gibi muamele edilerek yeniden düzenlendi. Farklı seviyeleri birbirine bağlayan rampalar gökyüzü, yeryüzü, deniz yatağı ile sembolize edilerek birleştirici unsur haline getirildi. Projenin tamamlanmasıyla, çocuklar ve personel psikolojik olarak desteklenerek, çocukların hayatlarını yeni evlerinde en iyi hale getirecek alışkanlıklar geliştirilmeye çalışılıyor.

16.bs3

6- Kanser Ve Sağlık Merkezi/ Danimarka

Mimarlar: Nord

Yer: Kopenhag, Danimarka

Proje alanı: 2.250 m2

Proje yılı: 2011

Fotoğraflar: Adam Mørk

20.Kopenhag3

Kopenhag’daki Kanser ve Sağlık Merkezi, hastaları damgalamadan kanser konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan, ikonik bir bina olarak düşünülmüş.  Bir dizi küçük evin birleştirilmesiyle oluşturulan yapıya, farklı yüksekliklerle birbirine bağlanan çatılar karakteristik bir tasarım kazandırmış. Binaya girdiğinizde kendinizi gönüllüler tarafından işletilen rahat bir salonda buluyorsunuz. Buradan avluya, egzersiz için sağlanan alanlara, sağlıklı yemekler pişirmeyi öğrenebileceğiniz ortak mutfak alanına, hasta gruplarının bulunduğu toplantı odalarına geçebilirsiniz.

19.Kopenhag2

7- Sowa Ünitesi / Japonya

Mimarlar: Kensuke Watanabe Stüdyo

Yer: Japonya

Proje alanı: 288.84 m2

Proje yılı: 2010

Fotoğraflar: Koichi Torimura

25.sowa5

Sowa Ünitesi, Tokyo’nun merkezine tren ile bir saatlik mesafede yer alıyor. Burası, zihinsel rahatsızlığı olan bireylerin rehabilitasyonu destekleyen bir klinik. Tasarıma iki şekilde yaklaşılmış; biri kullanıcıların engellere karşı korunmasını sağlamak, diğeri ise onları daha fazla cesaretlendirmek ve teşvik etmek.  Yapı farklı pozisyonlarda konumlandırılmış 6 gruptan oluşuyor. Yapı boşlukları; binaların birbiriyle etkileşimi sağlarken, aynı zamanda diğer konutlar, cadde ve şehirle bağlantı kuruyor. Yapı betonarmeden yapılmış ve kaplama malzemesi olarak normal kontrplak kullanılarak beton dokusu aktarılmaya çalışılmış. Klinik, mimariyi ve aktiviteleri destekleyen obje ve malzemelerle doldurularak, “renkli etkinliklerin arka planı” olan sade bir yapı olarak tasarlanmış.

23.sowa3

24.sowa4

8- Groot Klimmendaal Rehabilitasyon Merkezi / Hollanda 

Mimarlar: Koen Van Velsen

Yer: Hollanda

Proje alanı: 14.000 m2

Proje yılı: 2011

Fotoğraflar: Rob’t Hart

Groot Klimmendaal. Arnhem

Rehabilitasyon Merkezi Groot Klimmendaal  4 ödüle layık görülürken (Building of the Year 2010 by the Dutch Association of Architects, Hedy d’Ancona Award 2010 for excellent healthcare architecture, Arnhem Heuvelink Award 2010, Dutch Design Award 2010 public award and category commercial interior.) aynı zamanda 2011 yılında Mies van der Rohe yarışmasındaki 6 finalist projeden biridir. Büyük bir master planın parçası olan merkez, kademe kademe büyük bir kamusal parka dönüşmek üzere planlamış. İki kat yüksekliğindeki giriş katında; spor tesisleri, yüzme havuzu, restoran ve tiyatro bulunuyor. Sadece hastalar değil, hasta aileleri, okullar ve tiyatro grupları gibi yerel topluluklar da bu tesisleri düzenli olarak kullanabiliyor. Bakım konsepti, pozitif ve uyarıcı bir çevrenin hastaların refahını arttıracağına, iyileşme sürecinde faydalı bir etkiye sahip olacağına dayanıyor. Kendine güveni ve kendini kontrol altına almayı sağlıyor.

28.groot3

Kaynak: www.archdaily.com

 

 

 

 

 

Author: Melike Dağ VIEW ALL AUTHORS POSTS

Peyzaj Mimarlığı eğitimini tamamlayarak aramıza katılan Melike Dağ, bakış açısının genişliğini yazılarına yansıtarak bizleri bilgilendirmek için buradadır.