DİNAMİK VE ESTETİK KAROLAR“Karo mozaik” ya da “çini” olarak adlandırılan bu malzeme renk ve desen çeşitliliği ve zengin dokusu ile mekanlara dinamik ve estetik bir hava katıyor.  1850’li yıllarda Fransa’da ortaya çıkan karolar; Rum zanaatkarlar sayesinde 19. Yüzyılın sonlarına doğru ülkemizde de üretilmeye başlanmış. Aynı zamanda “Rum karosu” adıyla anılması da bundandır. Değişik boyutlarda, renklerde, doku ve desenlerde üretilmekte, üretim yöntemine veya karışıma giren malzemelere göre isimlendirilmektedir; karosiman, karo (mozaik, terazzo karo), vb. gibi.  Karolar, çimento, mermer tozu, ince kum, pigment veren doğal taşlar (kuvars, kalsit, granit, bazalt) ve doğal oksit boyalar kullanılarak üretiliyor.

Geçmişte hamur malzeme iyi bir biçimde karıştırıldıktan sonra el yapımı özel kalıplara tek tek dökülüp, preslerle sıkıştırılarak karolar üretilirdi. İnce işçilik gerektiren kalıplara döküm dışında, malzemeyi homojen karıştırmak, doğal pigment olarak taşları öğütmek, bitmiş karoları preslemek vb. işler için makine kullanılsa da o dönemde bu makineler kol gücüne dayandığından oldukça zahmetli ve yorucuydu. Geçmişte 2,2 cm’nin altına indirilemeyen malzeme kalınlığı, günümüzde 1,6 cm’ye kadar düşürülmüş.  Malzeme ne kadar inceyse o kadar kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Restoranlar, mağazalar, oteller, ofis ve alışveriş merkezlerinden, evlerin merdivenleri, banyo, mutfak, antre, yatak odası ve oturma odalarına varan geniş bir kulanım alanına sahip.

2Antre

  • Merdivenler

3Merdiven

  • Mutfaklar

4Mutfak

Fransa’dan başlayarak kısa sürede Akdeniz çevresinde yayılan karo üretiminde, başlangıçta basit geometrik şekiller tercih edilirken zaman içerisinde şehirlere özgü stillerle farklılık göstermeye başlamış. Karolar, kullanıcının estetik zevkine göre farklı desen, renk ve ebatlarda da üretilebiliyor. Zamansız tasarımı ile hem özel yaşam alanlarına hem de kamusal alanlar için dekorasyon fırsatları sunuyor. Modern mekanlarda da diğer yapısal elemanlara uyum sağlayarak, mekana doğal ve sıcak bir hava katıyor. Sanat ve zanaatın emekle harmanlandığı bu yapı elemanları daha uzun süre korunup, yaşatılacak gibi görünüyor.

  • Oteller / Restoranlar

Le Riad Yasmine Butik-Otel /Fas, Marakeş

5Le Riad Yasmine Butik-Otel

  • Perrachica Restoran/ İspanya, Madrid

6Perrachica Restoran

  • Don Chido Restoran/ Kaliforniya, San Diego

7Don Chido Restoran

 

 

Author: Melike Dağ VIEW ALL AUTHORS POSTS

Peyzaj Mimarlığı eğitimini tamamlayarak aramıza katılan Melike Dağ, bakış açısının genişliğini yazılarına yansıtarak bizleri bilgilendirmek için buradadır.