GÜNEY AFRİKA’NIN KALBİ CAPE DOWN


21310 views

Afrika kıtasının Avrupa’ya en uzak ucunda bulunan, Afrika kıtasının en güneyinde yer alan Cape Town, Afrika’nın diğer kentlerine kıyasla çok daha batılı bir tarza sahiptir. Ülkenin en gözde şehirlerinden biri olan Cape Town muhteşem doğası ile Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olarak bilinmektedir. Ayrıca birbirine yakın boylamlarda olduğumuz için Cape Town saat dilimi olarak Türkiye ile aynı, ancak Güney yarım kürede yer aldığından Türkiye ile tam tersi mevsimleri yaşanmaktadır. Mesela, Türkiye’de yaz iken Güney Afrika kış yaşanıyor.

1

Değişmeyen simgesi Masa Dağı, iki okyanusa birden bakan nefis kumsalları sıcak Akdeniz iklimini andıran hava koşulları ve büyüleyici doğasıyla batılılar için hep bir cazibe merkezi olmuştur.2

Yeryüzünde iki okyanusa birden kıyısı bulunan tek kent olan Cape Town Afrika Cumhuriyeti’nin anayasal başkenti ve parlamentonun da merkezidir. Cape Town’un nüfusu 3,5 Milyon civarında olup,bu nüfusun 500 Bin ila 1 Milyon arası bir kısmının Müslüman olduğu bilinmektedir.3

Cape Town, tiyatrosu, operası ve müzeleriyle önemli bir mimari ve kültürel merkezdir. En önemli yapısı 1829 yılında üniversiteye dönüştürülen, Masa Dağı’nın doğu yakasındaki eski yunan tapınağıdır. 1666 yılında Hollandalılar tarafından yapılan Castle of Good Hope adlı tapınak Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en eski Avrupa mimarisidir.

4

530 hektarla çok geniş bir alana sahip Kirstenbosch Botanik Bahçesi, hem değişik bitki türlerine ilgi duyanlar için, hem de Masa Dağı eteğinde yürüyüş yapmak isteyenler için çok uygundur. Üzüm bağlarıyla kaplı alanları yürüyüş ve bisiklet gezileri için eşsiz bir doğaya sahiptir.

5

Yemek molası için uğrayacağınız restoran ya da piknik alanlarında geleneksel yemekler de tadabilirsiniz.

 

 

 

Author: Oya Yiğitler VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mimarlığa ve tasarıma olan aşkı ile bilinen Oya Yiğitler, daha fazla dayanamadı ve içten yazıları ile size yeni bir pencere açmaya geldi.

Related Posts

2 comments

gateio

I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

nimabi

Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.