MOMA, NEW YORKNew York Modern Sanat Müzesi (New York’s  Museumof Modern Art, MoMa), çağdaş sanat alanındaki büyük koleksiyonuyla sanat müzeleri deyince dünya çapında ilk akla gelen adreslerden biri. Müze, aralarında Pablo Picasso’nun  ‘‘Les Demoiselles d’Avignon’’, Van Gogh’un  ‘‘Starry Night’’,   Claude Monet’nin  ‘‘Water Lilies’’, Piet Monidian ‘ın  ‘‘Broadway Boogie-Woggie’’, Andy Warhol’un  ‘‘Gold Marliyn’’ isimli çalışmalarının bulunduğu birçok esere ev sahipliği yapıyor.

2

İki yıl süren çalışmaları sonucunda yeni mekânına kavuşan müzenin alanı 8 binden 11 bin 650

M²’ye çıkartıldı ve böylece aynı anda 800 misafiri ağırlayabilen mekânın kapasitesi 3 bine yükseldi.

Yeni MoMA’nın mimarı Yoshio Taniguchi  ‘‘ Amacım yeni bir mimari stilden ziyade misafirler ve sanat için bütünlüklü bir çevre yaratmaktı’’ diyor. Hayli görkemli bir görünüme kavuşan binanın Empire State, Rofckefeller Center, Crysler kulesi gibi New York’un simge yapıları arasında yerini alması bekleniyor.

Danfoss

Yeni bina siyah granit, alüminyum ve cam kullanılarak tasarlanmış. Ama esas değişiklik binanın içinde. Binada beş kattan oluşan ve doğal ışıkla aydınlatılmış 3 M. Yüksekliğinde bir atrium bulunuyor. Birinci katta 70’li yılların çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Bu katta Bruce Nauman, jeff koons ve matthew Barney’in yapıtları bulunuyor. İkinci kat desen, fotoğraf, tasarım eserleri, üçüncü ve dördüncü katlarda klasikleşmiş resim ve heykel galerisi, beşinci katta ise güncel sanat galerisi yer alıyor.

3

425 milyon dolara mal olan MoMA’nın koleksiyonu 100 bin tablo, heykel, çizim, fotoğraf, mimari eser ve tasarım ürününe ilave olarak 14 bin film, 140 bin kitap ve yayından oluşuyor. Finansmann büyük kısmı ise New York’taki büyük şirketler, işadamları özellikle de Davit Rockefeller tarafından karşılandı.

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

6 comments

binance registrirajte se

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me. https://accounts.binance.com/sl/register-person?ref=V2H9AFPY

binance referencní bonus

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://www.binance.com/cs/register?ref=53551167

nimabi

Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. https://casinotologin.com/bitgetexchange.online_http_output.html

Suivre Téléphone

Comment récupérer les SMS supprimés sur mobile? Il n’y a pas de corbeille pour les messages texte, alors comment restaurer les messages texte après les avoir supprimés?

Zarejestruj sie na Binance

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://www.binance.com/pl/register?ref=UM6SMJM3

binance

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.