BOHEMİN RUHUNU GERİ ÇAĞIRIYORUZ


28849 views

Bohem (bohemian): Yarınını düşünmeyen, özgür ruhlu ve tasasız yaşayan yaşam stili olarak tanımlanabilir. 1960-70’li yıllarda ön plana çıkan bu akımın çıkış noktasında, aslında giyim için harcayacak çok fazla parası olmayanlar, güzel görünmekten çok rahatlığına önem verenler vardır. Ayrıca bohem tarzın özü, gezgin ruhları, renkli yaşamları ve çiçekli desenleriyle çingenelere kadar dayanır. Rahat ve anı yaşamayı sevenlerin yarattığı bu tarz; farklı doku ve renklerin birlikteliğiyle oluşan enerjik ve neşeli bir hayatı simgeler.

Gerçek bohem odada, geçmişi olan mobilyalar, o mekanın bütün yaşantısına tanıklık etmiş perdeler, biriktirilmiş objeler, anılar… Eh o zaman dedelerimizin yıllardır el değmemiş evleri hep bohem mi? Tabi ki hayır ama bohemi yansıtacak ipuçlarını kaçırırsanız, doğru uygulayamazsanız sizin eviniz de o şekilde görünecektir. Eğer bohem ruha sahip bir mekan istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ögelerden bazıları şunlardır.

Kilim, perde, battaniye, yastık… Bohem ruhunu yansıtan en önemli faktör tekstildir. Ama bu işin kolay kısmı, biz bu sefer mobilyaya odaklanalım.

Bohem mobilyalar öyle herhangi bir yerden bir seferde alınıp oluşturulmaz. Birer birer, zamanla toplanır. Bu yüzden her parça özeldir. Her şey ayrı telden çalar fakat ortaya güzel bir melodi çıkar.  Günümüzde biraz daha sadeleştirilerek,  modern ile harmanlanarak tercih ediliyor yine de o ruhu algılamak mümkün.

-Bol bol seyahat eden ve her bir seyahatinden sonra kendisine özel, gittiği yeri anımsatacak herhangi bir obje alan pek çok kişi bunları evinde sergilemeyi tercih eder. Yani evinizi hikayeleriniz ile doldurun, anılarınız tarzınızı oluştursun. Bırakın onlar konuşsun.

-Kasalar, paletler vb. zamanında başka amaçlar için kullanılmış eşyalar. İsterseniz olduğu haliyle kullanın, isterseniz özünü kaybetmeyecek şekilde biraz rötuş yapın.

bohem 1

– Yeni eşya almak istiyorum diyorsanız da eskitilmiş görünümlü mobilyalar tam bu ruha göre. Gıcır gıcır mobilyalar ile istediğiniz etkiyi veremeyebilirsiniz.

bohem 2

– İşte size yerlere koyabileceğiniz asabileceğiniz aydınlatmalar. Mekanın geneline ışığı yaymak yerine bir köşesine bu şekilde fenerler asıp lokal ve loş aydınlatma sağlayabilirsiniz;

bohem 3

– Zeminden çok kopmayın. Koltuklarınıza ek olarak yere birkaç minder atın, birkaç puf koyun. Bohem ruhunun göçebeliğini, devingenliğini rahatça taşınabilir, yeri değiştirilebilir minik eşyalar ile verebilirsiniz. Bir köşeye asılmış hamaklar, karyolasız yere olduğu gibi konmuş yataklar bunlar hep sanki tam yerleşilmemiş havası verirler.

bohem 4

Hem romantik, hem klasik, hem modern hem de vintage gibi pek çok tarzı bir araya getirerek bohem tarzı dekorasyon oluşturmak mümkün. Ancak önemli olan tüm bu zıtlıkları bir araya getirirken bunların uyumunu da sağlamak olacaktır. Aksi halde bir dağınıklığın ve karmaşanın oluşması söz konusu olabilir. Ayrıntıları iyi yakalamak ve her bir zıtlığı zeki bir şekilde yerli yerine oturtmak son derece önemlidir.

Moderne uyarlanmış , biraz sadeleştirilmiş örnek vermeden yazıyı bitirmek istemedim. Buyurunuz;

bohem 5

Author: Başak Baysal VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mezun olduktan sonra sudan çıkmış balığa dönen Başak Baysal, soluğu burada almayı tercih eden, paylaşmayı seven yazarlarımızdandır. Aynı zamanda sitemizin editörlüğünü üstlenmiştir.

Related Posts

8 comments

how to buy propecia in canada

buy propecia new zealand

where to buy propecia in canada

how to order generic propecia

best place to buy propecia online forum

hair loss forum propecia online

binance kód

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

binance sign up

Your enticle helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://www.binance.com/en/register?ref=P9L9FQKY

gate.io

I may need your help. I tried many ways but couldn’t solve it, but after reading your article, I think you have a way to help me. I’m looking forward for your reply. Thanks.

atlasbet

thanks for post

Kisisel Hesap Olusturun

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://www.binance.com/tr/join?ref=UM6SMJM3

binance帳戶

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.