OFİS DEKORASYONUŞayet iş ortamınızdan gerekli verimi sağlayamıyorsanız, ortam gerginlik ve dağınıklık nedeniyle işe yoğunlaşmanızı önlüyorsa artık birkaç önemli değişiklik yapıp tekrar ofis ortamınızı yenilenen zihin yapınıza göre adapte etmenizde fayda vardır.

Bu meyanda çalışanın verimi ve ofisin esenliği için aşağıdaki bir dizi özelliğe dikkat çekmeyi uygun görüyoruz.

1

Döşemeler ve Duvarlar: En temel değişiklikler geniş yüzeylerde yapılanlarla etkili sonuç verir. Örneğin yer döşemesi ve duvar boyalarının kusurlarını, eksiklerini ortadan kaldırmak ve kırık çıkık yerlerin tamirini sağlamakla işe girişilir.

2

Renkler: Duvarların renklerinde ise sıcak renkler enerji verirken, açık mavi veya yeşil gibi nötr renkler de dengede tutar. Soğuk renkler ise rahatlamanızı sağlar. Bu tanımlamalara bakarak ofisinizde hangi renk duvarları seçmek istediğinize siz karar vermelisiniz. Yine de ofisinizde dikkat dağıtıcı ve saldırgan bir tutum yaratabilen kırmızı renk ile uykunuzu getirebilecek turuncu renkler kullanmamalısınız. Pastel tonlar tercih edilebilir. Sarı rengin muhasebe, bankacılık ya da ekonomi ile uğraşan bireylerde bilinci açık tutması bakımından ve sayıları daha rahat akıllarında tutmalarını sağlamak bakımından tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Aynı zamanda fıstık yeşili de zekayı açıp verimliliği artırmaktadır.

3

Ofisiniz geçmişinden arındırılmalı: Bunun anlamı doğunun gizemi olan Feng Shui temalı düzenlemelerde saklı. Bu düzenleme sanatı artık ilginizin kalmadığı kağıt ve diğer gereksiz yığıntıları elemek suretiyle sadeleşmeyi ve böylelikle yenilenmiş zihninizle yeniye ve yeni işlere daha açık bir sizi öngörmektedir…  Açıklamak gerekirse arındığınızda ve ortamınızı arındırdığınızda daha temiz ve sizi yormayan bir ortamda çalışıp huzurunuzu temin edebilirsiniz… Zihninizi boşuna teşkil eden gereksiz şeyler gittiğinde daha duru bir zihinle yeni ofisinizde yeni ve bereketli projeleri kabul edebilirsiniz. Ayrıca doğru noktalara konacak akvaryum nevi enstrumanlarla madde akışını da çekebilirsiniz. Taze çiçekler ve temiz havalandırılmış bir ofis zihni ve gönlü açacak, daha verimle çalışılmasını sağlayacaklardır.

lateral file cabinets

Ofisinizdeki mobilyaların niteliğine ve düzenine gelince; öncelikle kalabalık yaratarak sizi strese sokabilecek yoğun obje kullanımından vazgeçmelisiniz. Bu minvalde ofisinizde çok ayna kullanmamaya özen göstermelisiniz, zira eşyaları yansıtacağından dolayı kalabalık bir görüntü verip ruhunuzu sıkabilir. Bir ofis dekorasyonunda belki de en önemli konu oturacağınız masanın konumudur. Ofis dekore edilmeye başlandığında ilk önce masanızın yerini ayarlayın. Masanız kapıya sırtınızı verecek gibi konumlanmamalıdır ve mümkünse soldan ışık alması en idealidir. Aksi takdirde kalemizin gölgesi yazı yazdığınız kağıda düşerek sizi rahatsız eder. Ofisinizde modern çizgileri tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta abartılı tasarımlardan kaçınmak olmalıdır. Bu; gözünüzün bilgisayar ekranından kaymasına sebep olur. Ofisinizde yapılan toplantılarda gündemden çok tasarımlarınız ve seçimleriniz dikkati toplayabilir. Koltuğunuz sizi rahat ettirmeli ancak rehavete kapılmamanız için çok da rahat olmamalı, sağlığınız için belinizi çok iyi kavrayan nitelikte ve uygun yükseklikte olmalıdır; yani dirsekleriniz masa hizasına denk gelmelidir. Ofisinize yerleştireceğiniz kanepeler çok rahat olmamalıdır. Gelen konukların fazla rahatlayarak, içlerinde koltuktan kalkmak istemeyenler, görüşmeyi gereğinden uzun tutanlar olabilir. Sizin de yorgun anlarınızda rahat bir kanepe uykuya sevk edebilir.

5

Gergin Ofislere özgü ipuçları: Emlak, muhasebe, borsacılık gibi gerilim oranı yüksek bir mesleğin ofisini düzenliyorsanız bu gergin ortamda cam eşyalar ve mobilyalar kullanmanızı önermiyoruz. Ayrıca rahatlamak için bilardo masası ya da dart bulundurmanızı salık veriyoruz.

6

Tablolar da bir o kadar önemlidir. Sizin görüş açınızda olmamalı ve masanızın ardında bulunmalıdır ki o tabloyla hayallere dalıp özden uzaklaşmayın.7

Ofis aydınlatması, insanların yeteneklerini en iyi şekilde ortaya koymalarını sağlayarak iş ortamını geliştirmede çok önemli bir işleve sahiptir. Işık bizi uyanık tutup motive edebileceği gibi yorup sıkabilir de. İyi aydınlatılmış bir ofiste çalıştığımızda daha uyanık kalırız ve ilgimiz hep yaptığımız işin üzerinde olur.      İyi tasarlanmış, zekice düzenlenmiş bir ofis aydınlatma çözümü, yalnızca gerekli yerlere ışık sağlayabilir. Bunun için ayarlama (dim) sistemlerinden faydalanabilinir. Gözü yormayacak gün ışığı ampülleriyle bilgisayar ekran ışığının önüne geçmeden bir aydınlatma ortamı sağlanabilir. Ayrıca eşyalara yansıtılan doğru kıvamdaki bir aydınlatmayla onları daha şık ve işlevsel kılabiliriz.

8

Esnek, dinamik, sektöre uygun, verim artıracak çözümleri genel hatlarıyla bu başlıklar altında açıklayabiliriz.

Kolay gelsin!

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

2 comments

Szpiegowskie Telefonu

Jak odzyskać usunięte SMS – Y z telefonu komórkowego? Nie ma kosza na SMS – Y, więc jak przywrócić SMS – Y po ich usunięciu?

Registro

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://accounts.binance.com/es/register-person?ref=PORL8W0Z

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.