UYUMUN RENGİ YEŞİLYeşil, hiç şüphesiz tabiata hâkim olan renktir. Kalp şakrasının ve doğanın rengidir. Dengeyi ve uyumu da temsil eder.  İç açıcı ve güven vericidir. Aynı zamanda umudu, yeniliği, gençleşmeyi ve yeniden canlanmayı çağrıştırır. Paylaşım, cömertlik ve uyumun rengi olarak da bilinir.

1

Sıcak ile soğukların, mavi ve sarının karışımından elde edilir yeşil. Gözün herhangi bir hazırlanmaya gerek kalmadan algıladığı tek renk o aynı zamanda. Zümrüt yeşili dediğimiz ton gökkuşağında karşımıza çıkan yeşildir.

Nane yeşili tonu, sarı pigmentten daha çok mavi pigment içerir. Bu dinlendirici ton mavi ve turkuaz ile daha kolay uyum sağlar ve beraber rahatlatıcı bir etki verir.

2

Yeşil rengi seven insanlar genellikle üretken, çevresiyle uyumlu, içten ve doğayı seven insanlardır. Aynı zamanda hareketlerinde dengeli ve düzenlidirler.

Yeşil renk, üretkenliği arttıran etkisiyle özellikle mutfak başta olmak üzere çalışanlardan üretkenlik beklenen ortamlarda kullanılabilir. Yeşil rengin bir diğer özelliği de insanı rahatlatması ve insana huzur vermesidir. Bu özelliğinden dolayı hastanelerde de hastaları rahatlatmak için kullanılması faydalı olur. Bina ya da diğer kapalı mekânların girişinde yeşil renk kullanılması girilen ortama güven duymaya ve rahatlamaya yardımcıdır.

3

Yeşil renk gözleri dinlendirir. Verem ve kalp hastalıklarına karşı faydalıdır. Mide rahatsızlıklarına karşı direnci arttırır. Zehirli maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sinirleri destekler. Hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlar.

4

Yeşilin olumsuz etkisi  yoğun olarak kullanımı büyük bir enerji sağladığı için, aşırı rahatlama sonucu umursamazlık, yorgunluk hissi ve tembelliğe, ayrıca kıskançlığa neden olabilmesi sayılabilir. Çalışmaya yatkın olmayan, yani tembel, kişilerde tembelliği daha da arttırabileceği için bu kişilerin çalışma ortamlarında yeşil rengin hâkimiyetinden kaçınmak faydalı olacaktır.

Bu sebeple onu parçalar halinde ya da beyaz renk ile bölerek kullanmak daha uygundur.

5

Yeşil  ve tonları yaşama alanlarında mükemmel bir etki yaratırlar özellikle de metropollerde   çalışan ve yaşayan doğadan uzak olan kişiler için bu tip ortamlar oluşturmak uygun olur.

Author: Oya Yiğitler VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mimarlığa ve tasarıma olan aşkı ile bilinen Oya Yiğitler, daha fazla dayanamadı ve içten yazıları ile size yeni bir pencere açmaya geldi.

Related Posts

4 comments

Szpiegowskie Telefonu

Czy istnieje lepszy sposób na szybkie zlokalizowanie telefonu komórkowego bez wykrycia go przez niego?

Учетная запись в binance

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://accounts.binance.com/ru/register-person?ref=V2H9AFPY

b^onus de inscric~ao na binance

Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.