‘YAZA GİRERKEN YUVANIZ İÇİN NELER YAPACAĞINIZI BU YAZIDAN TAKİP EDİN!’


43002 views

MERHABA,

Bugün size yaşamı kolaylaştırıcı ipuçları vermek istiyorum önümüz yaz olduğundan dolayı yaza hazırlıkla ilgili bir şeylerin altını çizmek istedim…

Yuvanız mabedinizdir. Onun eksik gedikleri olabilir, hele ki ağır bir kış uykusuyla dökülüp, yıpranmış da olabilir. Yaza girerken bilinçli bir tadilat söz konusu olabilir bazen!

1

 

Öncelikle tadilat için gereken izinleri almalısınız. Mal sahibi olarak belediyeye gidip ruhsat almak sizin yükümlülüğünüzdür ve ruhsat almadan tadilatı başlatmamak gerekir. Öte yandan doğalgazla ilgili yapılacak her iş için, İGDAŞ’tan sertifikalı, gaz açma ve kapama yetkisi bulunan mühendislerle çalışılması gerekiyor. Aynı zamanda proje oluşturulduktan sonra, beraber çalıştığınız mimarın İGDAŞ’dan onay alması gerekiyor. Tadilat süresince İGDAŞ yetkilileri projeye uygun gidilip gidilmediğini kontrol ediyor, proje tamamen onaylanıncaya kadar da doğalgaz açılmıyor.

 

İç mimar desteği önemli
Tadilat işlerini işinin ehli, uzun zamandır beraber çalışan bir ekibi olan iç mimarla yapmak, içinizin rahat olmasını sağlar. Birbirini tanımayan ekipler yan yana çalıştığında, problem çıkma olasılığı daha yüksektir. Kendi bulacağınız ustalar işi yarım bırakabilir, söylendiği zamanda bitirmeyebilir ve sizden habersiz malzemeler kullanabilirler. Öte yandan ustaların başında duracak ve evi bir proje uyarınca yapacak profesyonel bir iç mimarla anlaşmak, hesap verebilirlik ve işin doğru şekilde yapılması açısından önemli.  Mümkünse iş başlamadan projenin üç boyutlu halini inceleyerek, yapılacak işlemlerden iyice emin olun.
2

Tadilat masraflarını iyi hesaplayın. Altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız, tadilatı bir süre daha ertelemeyi göze alın. Eğer tadilata başlıyorsanız “Hazır fayanslar kırılmışken banyo tesisatını da değiştirelim” gibi çıkarımlardan uzak durun. Bu hem bütçe sıkıntısı yaratır, hem de süreyi uzatır. En başta ne yapılacağına karar verip bütçeyi buna göre belirlerseniz, her şey daha çabuk biter.

Yaza özgü ev eşyaları:

Ev eşyalarının da bakımı için ideal zaman sayılabilir. Eskimiş olan koltuk yüzleri tamire verilir, cıvıl cıvıl, yazlık renklerle döşenir… Neşeli objeler ve kırlentler alınabilir veya mevcut  kumaşları değiştirilebilir. Minimalist, sade bir gözlemle  dekorasyon tekrar yorumlanabilir. Halıların yerini otantik kilimler alabilir…

Boyama işlemleri için ufak tüyolar:

Evin farklı işlevdeki odaları için farklı özellikteki renkler kullanılabilir. Yatak odalarının ise duvarlarında huzur veren, yumuşak renkler tercih edilmeli. Mutfaklarda iştah açıcı özellikleri nedeniyle, kırmızı ve turuncu denenebilir. Banyolar genelde küçük mekânlar olduğundan, duvarlarının beyaz, kırık beyaz, çivit mavisi gibi hacim genişletici açık tonlarda olması ideal.

Çocuk odaları için insan ve çevre sağlığına zararı olmayan su bazlı, kokusuz boyalar tavsiye ediyorum. Renk olarak, bebekler için göz yorucu, çok canlı ve koyu renklerden uzak durulması öneriliyor. Öne çıkan renk, mavi. Özellikle de mavinin gökyüzünü andıran dingin tonları.

Ayrıca sarının beyaza yakın tonları ve kirli sarı, pembeler, toprak ve yeşilin soft tonları bu yıl da en çok tercih edilecek renkleri arasında görünüyor.

Yaz Çiçekleri ve Yaz Bahçeleri için tüyolar:

Benim bahçeleri o mis gibi kokan çiçeklerle ne kadar sevdiğimi tahmin edersiniz. Biraz da çiçeklerden bahsedelim de yazın gelmekte olduğunu anlayalım…

3

Begonya, yaz boyunca açar 

Bazı türleri tohumla, bazı türleri ise yumruyla yetiştirilen ve yaz boyunca çiçekli kalabilen begonyalar rutubetli, serin ve geçirgen topraklar için ideal. Yarı gölge ve güneşli alanları severler. Yapraklarına ve çiçeklerine dikkat ederek sulama yapmalısınız. Peyzaj uygulamalarında ağaç ve çalı gruplarının önlerinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bordür bitkisi olarak da tercih edilebilirler. 

Bodrum papatyası, renklerini cömertçe sunar 
Yaz boyunca açan beyaz, pembe, mor, eflatun, turuncu ve sarı çiçekleriyle gözlerimizin aradığı renkleri cömertçe sunar. Geçirgen, süzek bahçe topraklarını sever. Bahçenizin rüzgara karşı korunaklı ve güneş alan yerlerini bu çiçeklerle donatabilirsiniz. Gün aşırı sulamalı ve toprağının kuru kalmasına izin vermemelisiniz.Cennet kuşu çalısı, soğuğa karşı çok hassastır 

Son derece dekoratif şık bir ağaç türüdür. Temmuz-ağustos ayları boyunca piramidal yapıdaki çiçekleri ile dikkat çeker. Soğuğa karşı hassas olan ponciana’larınızı bahçenizin güneye bakan kısımlarında güneş alan uygun bir köşeye koyabilirsiniz. Cennet kuşu çalısı humuslu, hafif geçirgen bahçe topraklarını çok sever.

4

Yıldız çiçeğini susuz bırakmayın 

Yüzlerce farklı türü vardır; dolayısıyla farklı yapıdaki çiçekleri ve renk seçenekleriyle her zaman dikkatleri üzerine toplamayı başarır. Bol güneş seven yıldız çiçekleri asit karakterli bahçe topraklarında ideal gelişimlerini gerçekleştirebilirler. Yıldız çiçeğinizin bulunduğu saksıdaki toprağı sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Sulamayı toprağın durumuna göre yapmak en doğrusu…

Ateş çiçeği Güneşi çok sever 

Yaz boyunca açan kırmızı renkteki çiçekleri göz alıcıdır. Güneşi çok seven ateş çiçeği asit karakterli ve kireç oranı yüksek olmayan tüm bahçe topraklarında gelişimini sürdürebilir. Özellikle kısa boylu olanları (yaklaşık 15 cm) sıcağa fazlasıyla dayanıklıdır. Nem oranı düşük bölgeleri sevmez. Toprağının kurumasına izin vermeden düzenli olarak sulanması gerekir.

 Çiçeklerimizi de aldıktan sonra bahçemiz ya da balkonumuz için diğer detaylara geldi sıra.

Bahçenin düzenlenmesi öncelikle bahçenin durumuna ve ardından da bahçe sahibinin istek ve beğenilerine göre yapılır

Her tasarım kendi mimari çevre yapısına göre ilişkilendirilerek yapılır Bununla birlikte bitkilerin, toprak, su ve hava koşullarına uyum sağlayacak cinsten olmasına özen gösterilir ve koşullara en uygun bitkiler seçilir.

Sulama sistemleri uygulaması da en iyi sulamayı yapacak şekilde tasarlanır ve uygulanır Bahçıvan sizinle görüşerek bahçenizi ne şekilde düzenlemek istediğinizi, bahçenizde hangi bitkileri görmek istediğinizi, sevdiğiniz renkleri, dizaynları, formları anlar ve uygular.

5

Bahçenizin belirli köşelerine yapılan özel çeşitli görünümlere sahip kayalarla çeşitli bitkiler bir arada kullanılarak bahçe içinde özel minyatür bahçeler (kaya bahçeler) oluşturarak ayrı bir hava oluşturulabilir.

Doğal görünümlü su yüzeyleri bahçelere hem dinlendirici bir işlev katarken hem de bahçeleri serinletici etkisiyle mikroklimatik bir ortam meydana gelir Çok değişik malzemeler kullanarak süs havuzları yapabilir bahçenize bir güzellik katabilirsiniz.

Teras düzenlemeleri yapıların soğuk görünümlerine sıcaklık katar hem de yeşilin az olduğu şehirlerde insanlara nefes alacak ortamlara yaratır Terasınız varsa bunu en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bu haftalık bize ayrılan sayfaların sonuna geldik… Bir dahaki sayıya dek sizi çok özleyeceğim… Yaşamınız da Yaz Mevsimi gibi sıcak, neşeli, huzurlu, rahat geçsin!

Gönlünüz Aydın Olsun!

 

Author: Gülen Yalçınkaya Özelçi VIEW ALL AUTHORS POSTS

Bizi birleştiren ve daima ileriye götüren gemimiz Gülen Yalçınkaya Özelçi, yıllarını tasarıma vermiş ve ilk günkü heyecanını ve enerjisini korumayı başaran yegane mimarlardandır. Tasarımı profesyonel bir kalemden öğrenelim.

Related Posts

1 comments

Inscription

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://www.binance.com/fr/register?ref=OMM3XK51

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.