DOĞRU HALIYI SEÇMEK VE ORGANİZASYONAlanların ölçüleri, kullanım amacı ve barındırdığı eşyalara göre, doğru halı şekil ve boyutu değişkenlik gösterir. Uygun halıyı seçmeniz için işi kolaylaştırmak adına bazı ipuçlarım var;

Sert, soğuk zemin üzerinde, özellikle çok kullanılan alanlarda yumuşak, konforlu bir yüzey oluşturmak için kullanılan zemin örtüsü diyebiliriz halıya. Sesi emer, zeminden geçen soğuğu büyük oranda keser, sağlığımız açısından da büyük faydası vardır yani. Ananemizin evindeki göbekli halı da, hevesle aldığımız shaggy halı da aynen bu işlevleri görür. Asıl fark mekâna kattığı estetik değerde başlar.

İşte 1. İpucu;

Oldukça büyük bir alanı kaplayan ve mekâna büyük etkisi olan bu objeyi en son düşünmek, alırken en sona bırakmak gibi büyük bir hata yapıyoruz genelde. En azından perdeleriniz, kırlentleriniz ve aksesuarlarınızdan önce edinmeniz daha faydalı olacaktır.

2.ipucu;

Halınızı üzerindeki mobilyaları saran bir çerçeve olarak düşünün. Mobilyaları mümkünse halının içinden (çerçeveden) taşırmadan örgütleyin. Sığmıyorsa mesela koltuklarınızın ön ayakları hala çerçevenin içinde kalacak şekilde taşırabilirsiniz ama tamamen koparmayın. Küçük alanlar için ise tam tersini uygulamalısınız. Orta sehpanın altına küçük bir halı-kilim yeterlidir.

doğru halıyı seçmek ve organizasyon 1

3.ipucu;

Duvar ile halınızın arasında en az 15 cm boşluk kalsın, duvara yaslamayın. Mekanı daha büyük gösterecektir. Duvarlardan 100-120 cm geride olursa da mekanın büyüklüğü ile orantısız duracaktır.

4.ipucu;

Halı çok güzel bir mekan bölücüdür. Bir mekanda birbirinden ayrı iki halı üzerinde iki farklı organizasyon yapabilirsiniz. Bir tarafta televizyon izlerken, diğer taraf kitap okuma köşesi olabilir.

doğru halıyı seçmek ve organizasyon 2

5.ipucu;

Halınız tam mobilyanızın bittiği yerde bitmesin, mesela kanepenizin iki tarafından biraz taşması daha estetik görünüm verecektir.

doğru halıyı seçmek ve organizasyon 3

6.ipucu; doğru materyal

Yün halı, Oldukça iyi aşınma direncine sahip olan yün dayanıklıdır ve ayrıca esnektir. Alev almaya da yüksek direnç gösterir, statik enerji üretmez. Trafiğin çok olduğu hollerde, merdivenlerde, salonlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Maliyeti, kullanıcıda yumuşaklık ve konfor hissi uyandırması ve dayanıklılık konusundaki yüksek performansı nedeniyle yüksektir. Fakat nemden uzak tutmanız gerekir, renk değişimi gösterebilir.

İpek halı, lüks bir etki verir, kendine has parlaklığı vardır, çok yumuşaktır. Fakat profesyonel temizlik gerektirir ve ayak izlerini belli eder. Yatak odası gibi daha az kullanılan mekanlarda tercih edilmelidir. Maliyeti yüksektir.

Pamuk, yani kilim vb. Daha pratiktir, temizlemesi çok kolaydır. Fakat zamana karşı şeklini pek koruyamaz. Yine üzerinden fazla geçilmeyecek alanlarda tercih edilmesi şeklini ve rengini koruması açısından faydalıdır.

Sentetik, yıpranmaya karşı dayanıklı, dirençli ve aynı zamanda göz alıcı renkler sağlayabilen bir malzemedir. Leke ve kirleri gizleyebilen bir yapıda olması nedeniyle az ya da yoğun trafiğe sahip, her türlü kullanım alanı için uygundur.

Author: Başak Baysal VIEW ALL AUTHORS POSTS

Mezun olduktan sonra sudan çıkmış balığa dönen Başak Baysal, soluğu burada almayı tercih eden, paylaşmayı seven yazarlarımızdandır. Aynı zamanda sitemizin editörlüğünü üstlenmiştir.

Related Posts

5 comments

binance Register

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://accounts.binance.com/en/register?ref=FIHEGIZ8

Реферальный бонус на binance

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://accounts.binance.com/ru-UA/register?ref=YY80CKRN

binance’ye kaydolun

Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

www.binance.com’a kaydolun

Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Создать личный аккаунт

Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.